35 Yaşından Sonra Anne Olmak

35 yaşından sonra anne olma fikri, çoğu insanın aklında riskli bir hamilelik veya doğum çağrıştırmaktadır.

Bununla birlikte, son çalışmalar bu yaşta çocuk sahibi olmakla ilgili her şeyin olumsuz olmadığını ortaya koymaktadır. American Geriatrics Society tarafından yapılan bir araştırma, 35 yaşından sonra anne olmanın bir kadının zihinsel yeteneklerini geliştirdiğini ortaya koymuştur. Çalışma ayrıca 35 yaşından sonra ilk kez hamile kalanların zihinsel hız, problem çözme ve sözel yetenekler için daha iyi sonuçlar aldığını belirtiyor.

Günümüzde kadınların aradığı sosyo-ekonomik dengeye genellikle 34 yaşlarında ulaşılmaktadır. Bu, kadının anne olma olasılığını düşünmeye başladığı andır. Sözü edilen istikrara ulaşmak, onları tam olarak yapabileceklerini hissettikleri için annelik deneyimini yaşamaya teşvik eder. Ancak o yaşta, kadının biyolojik saati artık kesin değildir ve zamanla anne olma olasılığı azalmaktadır.

Yukarıda belirtilen çalışma, daha ileri yaşlarda yeni anne olmanın faydalarını vurgulayan tek çalışma değildir. 35 yaşından sonra anne olmanın avantajlarını ortaya koyan başka çalışmalar da vardır. Çalışmalardan biri 2014 yılında yapılmıştır. 33 yaşından büyük anne olan kadınların 33 yaşından önce doğum yapanlardan daha uzun yaşayabileceğini belirtmektedir. Boston Üniversitesi'nden yapılan bir araştırma, 35 yaşından sonra anne olmaya karar veren kadınların 95 yaş ve üzerini görme şanslarının, son çocuğunu 30 yaşından önce doğuran kadınlara göre iki kat fazla olduğunu ortaya koydu.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0