Adenovirüs 14 Nedir

Belirtileri soğuk algınlığı ile aynı görünen ancak zatürreye neden olabilecek çok ciddi bir hastalıktır. Adenovüs 14 COVID-19 gibi çok hızlı bir şekilde bulaşabiliyor. Bu virüs bazı komplikasyonlara yol açabiliyor.

Adenovirüs 14 Nedir

Adenovirüs 14 Komplikasyonları;

  • Yüksek ateş
  • Üşüme
  • Bronşit
  • Akciğerde iltihaplanma
  • Sulu ishal
  • Pembe göz (Konjunktivit)

Ayrıca bazı türleri ise bağırsakları doğrudan etki ederek karın ağrısına sebep olur. Nadir de olsa ensefalite ve menejite’de neden olabilir. Yukarıdaki belirtiler sizde mevcut ise kesinlikle adenovirüs 14 olduğunuzu göstermez. Bu nedenle semptomlar ağrılı ve şiddetli ise doktor tedavisine gitmeniz gerekmektedir.

Adenovirüs 14 Nasıl Bulaşır?

Adenovirüs 14, havadan alınan solunu ile ağızdan, gıdalardan ve en fazla dış ortamlarda ellerin temas ettiği bölgelerde buluşur. Dışarıda dayanıklılığını koruyan bu virüs bu sayede uzun ve canlı kalmayı başarır. Dışarıdan bir bölgeye el ile temas edildikten sonra ellerinizin göz, burun ve ağıza dokunulması sonucunda virüs tam olarak yayılmaya başlar.

Adenovirüs 14 Teşhisi Nasıl Konur?

Soğuk algınlığı belirtileri ile benzerlik gösterdiği için test edilmesine her zaman gerek duyulmaz. Hastalığın şiddetlendiği ve dayanılamaz hale geldiğinde doktor tedavisi sonucunda herhangi bir sonuç elde edemezseler virüsü test ederler. Ayrıca zatürree, solunum yolu enfeksiyonları açısından da doktorlar detaylı testler yapabilirler.

Adenovirüs 14 Tedavisi Nasıl Olur?

Günümüzde Adenovirüs 14 tedavisi hakkında bir çözüm ya da tedavi bulunmuyor. Bu nedenle enfeksiyonlar hafif olduğu için tedavileri doktorlar tarafından kolay bir şekilde yapılır. Ancak şiddetli enfeksiyon var ise komplikasyonlar HIV/AIDS ya da kanser hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar ise acil müdahale ile tedavi yapılması gerekmektedir.

Adenovirüs 14 Nasıl Önlerim?

Adenovirüs 14 virüsüde, diğer virüsler gibi temiz ortamların olduğu alanlarda bulunmazlar. Bu nedenle hastalığı önlemenin ve bulaştırmamanın en iyi yolu temizlik konusunda dikkat edilmelidir. Bu nedenle ilk olarak her zaman hijyene dikkat etmeliyiz.

Hijyen kuralları aşağıda açıklanmıştır;

  • Eller en az 20 saniye boyunca detaylı bir şekilde sabun ile yıkanması gerekmektedir.
  • Ellerin sabun ya da su bulunmadığı bölgelerde el dezenfekteni ya da kolonya yardımı ile dezenfekte edilmesi gerekir
  • Hapşıracağınız ya da öksüreceğiniz durumlarda ağzınızı kolunuzun iç kısmını kullanarak kapatmaya dikkat edin. Böylelikle virüsü bulaştırma olasılığınız minimum seviyeye düşer.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
3
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
2