Anne Baba Olmak

Zevkli bir o kadar da en zor sanattır annelik ve babalık. Ömrünüzün son anına kadar süren, öyle keyfe keder yapılabilecek bir görev değildir.

Anne Baba Olmak

Negatiflikleri barındıramaz içinde, işten istifa eder gibi ben annelik ya da babalık yapmak istemiyorum diyemezsiniz. Günün 24 saati sizin hayattaki tecrübelerinize, güveninize, sevginize, bilgi birikiminize, dağ gibi arkasında olduğunuzu bilmesine, düştüğünde ilk el uzatanın sizin olacağınızı düşünen canınızın parçasıdır evladınız. Onunla geçireceğiniz tüm kaliteli zamanların geri bildirimini hayatını şekillendirdiğinde alırsınız. Emeklerinizin, fedakârlıklarınızın karşılığıdır verdiğiniz sevgi.

Anne-baba olarak tüm derdimiz geleceğe anılar bırakmaktır belki de, bir gün hatırlanası olabilmek ümidiyle. Öyle söylendiği kadar da kolay değildir. Anne-baba olabilmek için öncelikle iyi birer karı-koca olmak gerekir. Çocuğunuz sizin ne söylediğinizle ilgilenmek yerine yaptıklarınıza bakar. İdol olan sizsiniz ve ne yaparsanız onu göreceksiniz ayna misali karşınızda. Önce kendimizi değiştirmek ve eğitmekle başlamalıyız işe. Siz bu hayatta ne iseniz yetiştireceğiniz çocuğunuz da çok farklı olmayacaktır. Mükemmel olmanızı kimse beklemiyor. Hepimizin hataları olacaktır. Bizim anne-babalarımızın yanlışları yok mu? Elbette vardı. İyileri örnek almayı öğretmeliyiz. Eğitimin evde başladığını unutmadan hareket etmeliyiz. Saygının, sevginin, kuralların, doğrunun, yanlışın anne-babalar olarak farkında olmalıyız ki çocuklarımıza da bu duyguları aşılayabilelim.

Çocuklarımızı dinlemeyi öğrenmek olmazsa olmazı olmalıdır anne ve babaların. Dinleyeceksiniz ki, anlayacaksınız. Fikirleri rahat bir şekilde beyan edebilen çocukların özgüveninin yüksek olduğu aşikârdır. Duygularını anlatabilen içinde sevgi ve hoşgörü barındıran gelecek bırakmak yine anne ve babaların elindedir.

Toplum olarak bilinçli yetiştirilmiş çocuklara, yürekten anne ve babalık yapan ebeveynlere ihtiyacımız olduğu unutulmamalıdır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0