Anne Sütü Nasıl Oluşur

Hamileliğin başlangıç süresi ile anne sütünün oluşmaya başlaması hemen hemen aynı andadır. Yaşanan hormonal değişiklikler süt üretimini başlatmaktadır.

Hormonların sayesinde gebeliğin 4. ve 5. aylarında meme dokusundaki salgı bezleri laktoz ve proteinleri üretmeye başlar. Anne sütünün oluşumu doğumun hemen ardından aktive olur. Protein ve laktoza ayrıyetten bebeklerin gelişimini ve bağışıklık sistemini güçlendiren glukoz ve immünglobulinler sütün içerisinde yer alır. Bu bileşenler anne sütünün zengin içeriğe sahip olmasını sağlar. Bebeğin, anneyi emmeye başlaması ile birlikte süt salınmaya, aktif olmaya başlar.

Anneden gelmiş olan ilk süte kolostrum denir ve zengin içeriğe sahiptir. Hafif yeşilimsi renkte olan anne sütü, bebeğin gelişmesine ve beslenmesine önemli ölçüde katkı sağlar ve bu sütün içeriği mineraller ve vitaminler açısından çok zengindir. Bu nedenle ziyan edilmemesi gerekir.

Annenin sütü enfeksiyonlara karşı koruyucu olup, steril ve ısısı kendiliğinden ayarlıdır. Ani bebek ölümü sendromu risklerini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Besin kaynağını anne sütünden alan bebeklerin bağışıklıkları daha güçlüdür. Bebeklerde solunum yolu hastalıklarının, alerjilerin ve obezite gibi hastalıkların görülme oranı daha azdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ağız ve diş gelişimlerinde etkisi büyüktür. Anne sütü ile beslenmiş bebeklerin yetişkinlik dönemlerinde şeker, karaciğer hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları ve kalp hastalıklarına karşı risk oluşumunun daha az gözlemlendiği bilinmektedir. Anne sütü gözlerdeki görme netliğinin oluşmasını arttırır. Bebekler de anne sütü ruhsal ve bedensel ayrıca zeka gelişiminde katkısı büyük önem taşır. Anne sütü sindirimi kolay olduğundan dolayı sindirim sistemi ile ilgili sorunlarla daha az karşılaşılır.

Bebeğe yapılan ilk aşı anne sütüdür.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0