Anne ve Bebek Beslenmesi

Hamile kalan bir kadının hamilelik döneminde beslenmesi onun ve bebeğinin doğduktan sonraki beslenmesine büyük etkisi olacaktır.

Annenin tükettiği protein ve sebze ağırlıklı ürünler annenin hem daha rahat bir hamilelik geçirmesi hem de doğumdan sonra bebeğini daha rahat bir şekilde emzirmesine imkan verecektir.

Her ne kadar annenin psikolojisinin de önemli olması dikkate alınsa da anne sütünün doyurucu ve fazla olması tamamıyla annenin beslenmesi ile alakalıdır. Başlar da anne sütünün yeterli gelmemesi çoğu anneyi telaşa düşürse de bebeğin emdikçe anne sütünün çoğaldığı da bir gerçektir.Peki, hamilelik döneminde dikkatli beslenen bir anne doğumdan sonra yani emzirirken aynı şekilde mi beslenmeli? Sorumuzun cevabı kesinlikle evet. Bebeğin emdikçe anne sütünün artması bazı durumlar da yetersiz kalacaktır çünkü sağlıklı beslenmeyen annenin sütünde yağ ve besin oranı bebeği doyurmaya yeterli gelmeyecektir. Bu sebeple anneler kesinlikle ve kesinlikle beslenmelerine dikkat etmeli ve özellikle karbonhidrat ağırlıklı beslenmeden uzak durmalıdırlar.

Doğum sonrası anne sütünün yeterli gelmediği durumlar da ise bebek mamaları devreye girecektir. Uzmanlar hem anne sütünü hem de bebek mamasının aynı anda verilmesi ile ilgili tavsiyelerde bulunabilir ya da yeterli gelmeyen anne sütünden dolayı bebeğin sadece mama ile beslenmesini uygun görebilirler. Özellikle doğumdan sonra yapılan sarılık testlerinden bu durum fazlasıyla görülmekteyken, doktorunuzun söyledikleri doğrultuda hareket etmeniz hem sizin hem de bebeğinizin yararına olacaktır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0