Anne ve Bebek İlişkisi

Anne ve Bebek ilişkisi henüz anne hamile iken bebeğin anne karnında başlar. Bebek anne karnında büyüyüp tekmelerini savurduğunda anne için tarif edilemez bir duygu ortaya çıkar.

Zor geçen 9 aylık dönemde anne bebeğinin neredeyse tüm hareketlerini hissettiğinden anne ile bebek arasında duygusal olarak çok farklı bir bağ oluşur. Doğum gerçekleştikten 1-3 ay arasında bebek kendisini halen annenin bir parçası olarak hissedecektir. En belirgin örnek olarak ise doğum sırasında ağlayan bebeğin anne kucağına verildikten sonra susması gibi. Bu sebeple anneden uzak olmaması ve sürekli birlikte zaman geçirmeleri gerekecektir. Zorunlu olmadığı sürece bebeği annenin yanından ayırmamak bebeğin kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bebek ilk aylarda annesini göremese de sesini ve kokusunu tanımaktadır.

Anneler ile bebekleri arasındaki sıkı bağın bir diğer nedeni de annenin bebeğini emzirmesidir. Bu durum Anne ve Bebek ilişkisinin en vazgeçilmesi noktası olarak değerlendirilmiştir. Anneler emzirme süresi boyunca bebeğin anne sütünden faydalanması bebek için olduğu kadar anne için de son derece yararlı bir aktivite olacaktır. Uzmanlar tarafından 1 yaşına kadar olduğu belirlenen bebeklik süresince anne ile bebekleri arasında oluşan bağ ailenin diğer fertlerinden çok daha farklıdır çünkü anne bebeği besler, temizler, uyutur, yıkar yani bebeğin neredeyse her saniyesi annesi ile geçecektir.Bu ikili ilişki her iki taraf içinde son derece duygusal, bazen yorucu ama zevkli, çoğu zaman ise büyük mutluluk veren bir duygudur.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0