Bebeğinize Oturmayı Nasıl Öğretirsiniz

Bebeklerin oturmaya başlamaları için belirli bir ay grubu yoktur. Her bebek birkaç aylık farklıklarla yaşına girmeden çok önce oturmaya başlamaktadır.

Bebekler 4 ila 6 ay arasında ebeveynleri yardımıyla oturmaya başlamaktadırlar. 6 ila 9 arasında ise sizin yardımınızı almadan kendi başlarına oturabilmektedirler. 6 ay bebeklerde oturmaya başlamak için bir dönüm noktasıdır.

Öncelikle bebekleri oturma için gereken becerilerinin geliştidiğinden emin olmak gerekmektedir. Bu kasları geliştirmek için oyun yardımıyla bazı hareketler öncesinde bebeğe gösterilebilmektedir.

Destek ile Dik Durmasını Sağlamak: Yeni doğan bebek kucağa alındığında dik tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Böylece bebek başını kontrol etmek için boyun kaslarını geliştirmektedir. Bebek baş kontrolünü edindikçe önce gövde kısmı sonra orta gövde ve alt gövde de bulunan kas grupları gelişecektir.

Bebeği karnının üzerine yerleştirmek vücdunu arka kısmının yani sırtının güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Bebek oyuncaklara ya da yiyeceklere ulaşmak için kolu ile uzandığında kol kasları güçlenmeye başlamaktadır.

Bebek sırt üstü yatırıldığı zaman ise sarkan oyuncalara ulaşmaya çalışacaktır. Bu hareket de üst gövdenin ve göğsün gelişimini etkilemektedir. Aynı şekilde yatarken ayakları ile ellerine de ulaşmaya çalışacaktır. Böylece de karın kasları güçlenecektir.

Bebek yerde ya da yatağında yuvarlanırken de tüm gövdenin koordinasyonunu kazanacaktır.

Bebeğin Oturması için Nasıl Yardım Edilir?

(3-6 ay): Bebek kucaktayken gövdesini sabit tutabilmesine yardımcı olmak için bebeği tutuş pozisyonunuzu değiştirerek ya kalça kısmında ya da omuz kısımlarından tutmak gerekmektedir.

(4-5 ay): Bebeği bacaklarınızın arasında oturtun ve sağa sola hareket etmesi kaslarının güçlenmesine yardımcı olacaktır. Ardından bebeği iki tarafını korumaya alacak bir yere oturtun. Bebek öne ya da yukarı doğru hareket edecektir.

Bebeği yere oturtarak yanlarına yumuşak yastıklar yerleştirebilirsiniz. Böylece bebeğin gövdesi tek başına oturabilmek için gerekli hareketleri öğrenmeye başlayacaktır.

Bebek yerde otururken bebeğin öne doğru eğilmesini sağlamak için oyuncaklarını göz hizasına yerleştirmeniz gerekmektedir.

(6-8 ay) Halka Oturması: Bebek bacak ve ayaklarını daha iyi dengede durabilmek için halka şeklinde yerleştirmektedir. Böylece yere daha kuvvetli bir şekilde tutunabilmektedir. Bu hareketi yapan bebekler bir süre sonra sırtını dayayabileceği sandalye, koltuk gibi yerlerde rahatça oturabilmektedirler.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0