Bebek Bakımı Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli

Bebeklerin bakımı konusunda Anne hem fiziksel olarak hem de duygusal olarak birçok konuya dikkat etmek zorundadır.

Bebeğin fiziki bakımı kısmında beslenmesi, yıkanması, giyinmesi ve sağlık kontrolleri gibi durumlar söz konusu iken, duygusal açıdan ise bebeğinden hiç bir zaman uzak durmamaları ve onu anne şefkati ile sevmelidir.

İlk 6 ay anne sütünün önemi bütün uzmanlar tarafından dile getirilirken emziremeyen anneler içinse anne sütü yerine geçen mamalar bulunmaktadır. Emzirilen bebek uyumaya hazır bir haldeyken annenin onu güzel bir şekilde yıkaması bebeğin daha rahat uyumasına sebep olacaktır. Banyodan sonra sürülecek olan bebek kremleri bebek için rahatlatıcı bir uyku anlamına gelir. Uyuyan bebeğin yorgan gibi kalın şeyler ile örtülmesi uzmanlar tarafından önerilmezken bebeğin en az 6’ncı ayına kadar yastık kullanılması da gelişimi açısından sağlıklı olmayacaktır.Bebek 9 ay boyunca kaldığı anne karnında vücut sıcaklığına alışmıştır. Bu nedenle oda sıcaklığının 22-23 dereceler de tutulması bebeğin rahat etmesini sağlayacaktır. Oda sıcaklığın ayarlanması ve bebeğin kıyafetlerinin bebeği sıkmayacak kıyafetler olması da önemli durumlardan bir tanesidir. Bu nedenle pamuk kıyafetlerin tercih edilmesi önerilmektedir.

Sağlık kontrolleri ve aşıları mutlaka zamanında yapılması gerekmektedir. Aile hekimleri aşılarla ilgili aile bireylerine haber verirken aile bireylerinin de bebeklerinin sağlıkları için tüm bu faktörlere dikkat etmesi, bebeğin sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyümesine sebep olacaktır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0