Bebek Reflüsü Nedir

Doğduğundan itibaren gelişimini sürekli sürdürecek olan bebeklerin mideleri ile sindirim boruları arasında bulunan ve mide asidinin sindirim borusuna geçmesini engelleyen kapakçığın kaslarının yeterince gelişmemesi nedeniyle sindirim borusuna kaçan mide asidi yüzünden bebek reflüsü oluşur.

Genel olarak yetişkin insanlarda görülmesine rağmen bebeklerde de görülebilen bu hastalık telaş edilmesi gereken bir hastalık olmasa da bebeğin sürekli huzursuz olmasına neden olan Bebek Reflüsünün en net belirtisi bebeğin sürekli kusması ve sıklıkla salya çıkarmasıdır. Bunlara ek olarak bulantı , kusma ve zamanla kilo kaybı oluşması gözlenmiştir.

Gözlemlenen belirtilerden sonra bebeğinizde Bebek Reflüsü olduğunu tespit ederseniz doktor kontrolü ile birlikte bu basit hastalığın iyileşmesi için aşağıdakileri uygulamanız gerekecektir.

  • Bebeğinizi sık sık fakat az az emzirmeniz gerekmektedir. Bu süre zarfında bebeğin anne sütünü direkt anneden değil de anti-kolik özellikli biberon ile alması fazladan gazın oluşmasını engelleyecektir. Kullanılacak bu biberonların emzik uçlarında bulunan özel kanallar bebeğin emdiği sırada hava yutmasını engellediğinden gaz oranını minimum’a indirgemektedir.

  • Bebeğin emzirildikten sonra gazının mutlaka çıkarılması önemlidir. Gaz bebeği fazlasıyla rahatsız eden bir durumdur ve çıkarılmaması durumunda hem Bebek Reflüsünün iyileşmesini engellerken hem de bebek rahat hareket edemez.

  • Bebek emzirmeyi bıraktıktan sonra bir süre yatırılmamalıdır. Gazı çıkarıldıktan sonra bebek yatırılması gerekiyorsa dahi başı bir miktar yüksekte olacak şekilde yatırılması önemlidir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0