Bebekler Ne Sıklıkla Yıkanmalı

Bebeklerin göbek bağları düştükten sonra mümkün olması durumunda her gün yıkanması uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Sık sık bez değiştirmeleri dahi bebekleri yeteri kadar temiz tutmayacağı için bebeklerin günde en az bir defa yıkanması şarttır.

Bebeğin cildinde oluşabilecek sorunlar haricinde rahat bir uyku uyuması ,vücudundaki çiş ve kaka ağırlığından kurtulması için de önemlidir. Bebeğin ilk 6 ayından sonra ise 2-3 günde bir yıkanması yeterli olacaktır. Bebeğin yıkarken dikkat edilmesi gerekenler arasında ise suyun sıcaklığı, bebeğin banyo süresi , aç veya tok olması gibi durumlarında önemi vardır. Suyun sıcaklığı ortalama 36-38 derece olmalıdır. Bu sıcaklıkta ortalama 5-6 dakika kadar yıkanması bebek için yeterli olacaktır. Bebeğin yıkanmadan önce ne aç ne de tok olması gerekir. Beslendikten 1.5- 2 saat sonra yıkanması bebek için faydalı olacaktır. Aç olarak yıkanması durumunda huzursuz olabilecek bebek tok olduğunda da midesi bulanıp kusabilir bu sebeple 1.5 - 2 saat aralığı yeterli olacaktır.

Bebeğinizi yıkarken mutlaka bebeğinize uygun bebek şampuan’ı almanız tavsiye edilir. Bu sayede bebeğinizin cildine bir zarar gelmeyeceği gibi gözleri de yanmaz. Bebeğinizi yıkamaya başlamadan önce mutlaka yıkanmasını sağlayacak tüm herşey yanınızda olmalıdır. Küvet , şampuan , yumuşak bir banyo süngeri , bebeğin havlusu gibi ihtiyacınız olan herşeyin yanınızda bulunması bebeğinizi yıkarken sizinde daha rahat hareket etmenize yardımcı olacaktır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0