Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

Bebeklerin görmeye başlaması enteresan bir durumu ifade etmektedir. Ancak bebekler ilk doğdukları süreçte hafif dereceli miyop olarak ifade edilebilecek şekilde doğmakta ve yalnızca 20 – 30 cm mesafeyi görebilmektedir.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar

Bu mesafe en temel ifadesiyle kişinin bebeği kucağına aldığı ya da emzirdiği mesafeyi ifade etmektedir. 20 – 30cm mesafe uzaklığında bebeklerin görüş mesafesi ise çocukların görüş alanına bakıldığında ise bir miktar bulanık olarak gördüğü söz konusu olmaktadır. bebeklerin gözleri bu süreçte ışığa karşı çok hassas olması nedeniyle fazla miktarda ışığa maruz kalması durumunda gözlerini kapatmaktadır. Bebekler bir miktar miyop olarak değerlendirilmesi nedeniyle bu süreçte göz muayeneleri gerçekleştirilmesine karşın göz probleminin varlığı net olarak tespit edilememektedir.

Bebeklerin net görme süreçleri ise bebeklerin ilk aylarından sonra görme yetenekleri hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bebekler 2 – 3 aylık olduğunda yakınında bulunan bir cismi görmek amacıyla gözlerini içeriye çevirebilmektedir. 3 ay sonrasında nesneleri ve cisimleri daha net görmeye başlamaktadır. Bu süreçte renklere olan ilgisi artmaktadır. 4 – 5 aylık süreçte ilgisi küçük nesnelere yönelmeye başlarken daha büyük ölçekli nesneleri tutmaya odaklanmaktadır.

6 ay sonrası süreçteki bebeklerde görme uzaklığı bir mil civarında olmaktadır. Bu süreçte daha dik oturmaya başlayabilen bebekler yüzünü çevirebilerek daha geniş alanları görebilmektedir. 8. Aydan başlayarak 12. Aya varan dek göme duyusunda derinlik algısını hissetmeye başlamaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1