Bebekler Neden Oto Koltukta Uyumamalı

Amerikan Pediatri Akademisi, bebeklerin araba koltuklarında uyumasının güvenli olmadığı belirten bir çalışma yapmıştır.

Bebekler Neden Oto Koltukta Uyumamalı

Bebekler araba koltuğunda uzun süre dik ve eğimli şekilde hareket etmeden oturduğunda nefes alıp vermekte zorlanmaktadır. Bu durum da ne yazık ki bebekte boğulmalara yol açabilmektedir. Bebek yaşına girene kadar bu tehlike ile karşılaşabilmektedir.

Bebekler uyurken her zaman sırt üstü yatarak uyutulmalıdırlar çünkü karınlarında sıkışma olduğunda bebeklerin boğulma riski artmaktadır. Özellikle 0-3 ay arasındaki bebeklerin kas becerileri gelişmemiştir. Bebeğin araba koltuğunda bağlı bir şekilde vücutta bağımsız sadece kafası ileri geri kontrolsüz bir şekilde hareket ederse havayolu tıkanabilmektedir.

Bebeklerin araba koltuğunda uyumasında sakınca olmaması için gereken süre iki saattir. Daha uzun sürecek yolculuklar da bebeğin koltuğundan çıkarılması ve hareket etmesi sağlanmalıdır.

En büyük risk kendi başlarına oturamayan ay grubundaki bebekler için geçerlidir çünkü kas grupları uykuya daldıktan sonra gevşeyip kontrolsüz hale gelecektir. Fakat yine de 2 yaşına kadar olan süre de bu uyarıları dikkate almak gerekmektedir.

Bebekler arabada yolculuk yaparken daha hızlı uykuya dalabilmektedirler. Bu sebeple ebeveynler uyku problemi yaşandığı her an bebeklerini geziye çıkartmaktadırlar. Bebekte bu tepkiler normaldir özellikle küçükse. Çünkü araba motorundan gelen ses anne karnındaki sese yakındır. Bu durumda bebeğin hızlıca uykuya dalmasını sağlamaktadır. Uyku problemi sebebiyle yolculuk sayısı da artabilmektedir. Burada önemli olan bebeği araba bebek koltuğuna doğru talimatlar ile yerleştirmek ve 2 saatte bir hareket etmesini sağlamak için bebeği bu koltuktan çıkartmak olacaktır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0