Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonları Belirtileri

Bağırsak enfeksiyonu, tıp dilindeki adı ile Gastroenterit, bakteri ya da virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Besin zehirlenmesi gibi durumlarda Gastroenterit sebebi olabilmektedir.

Bağırsak enfeksiyonu bebeklerde ve çocuklarda da sık olarak görünmektedir. Bebeklerde bağırsak enfeksiyonun belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Yüksek ateş,

  • İshal,

  • Kusma,

  • Halsizlik.

Bağırsak enfeksiyonu bazı durumlarda tehlikeli hal almaktadır. Bu nedenle bu belirtiler göründüğünde doktora gidilmesi gerekmektedir. bazı bebeklerde enfeksiyon ile birlikte kakada kan, sümüksü ya da mukuslu yağı, koyu renk ve kötü koku görünebilmektedir. Bebeklerin bağırsak enfeksiyonu olmalarının en önemli sebebi, hijyen eksikliğidir. Biberon, emzik mutlaka sürekli temizlenmelidir. Yere düşen cisimler ağza götürülmemelidir. Bebekler belli dönemlerde her gördüklerini ağzını götürürler. Bu konuda anne ve babanın dikkatli olması gerekmektedir.

Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

Bağırsak enfeksiyonu şüphesi var ve belirtiler yaşanıyor ise mutlaka doktora gidilmelidir. Su kaybı çok ise ona göre doktor tarafından tedavi yöntemi uygulanacaktır. Bebeğin su kaybının önlenmesi için bol sıvı verilmesi gerekmektedir. sıvı kaybının çok olduğu durumlarda serum ile takviye yapılabilmektedir. İshal ve kusma olan çocuklara bol su verilmesi gerekmektedir. Ağızdan sıvı gıda ile beslemekte su kaybını en aza indirmek için önemlidir. Bebekler hasta oldukları zaman iştahsızlık ve huysuzluk yaşayabilirler. Bu durumda da su bile içmek istemezler. Eğer sıvı takviyesi evde yapılamıyorsa mutlaka hastanede serum ile yapılmalıdır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0