Bebeklerde Dil Gelişimi

Bebeklerin anne ve babasıyla iletişim kurabilmek için seçtiği ilk yöntem; ağlamaktır. Kendilerini ifade edebildikleri tek etkileyici yöntem ağlamaktır.

Bebeklerde Dil Gelişimi

Çevresi ile iletişime geçebildiği dokunmak, uzanmak, göstermek gibi sözsüz iletişim sonucu yine ne istediklerini anlatabilirler.

Bazı çocukların dil gelişimlerinin yetersizliği ebeveynleri zorladığı gibi onları da zor duruma sokar. İstedikleri ifade etme şekilleri elle göstererek ya da uzanarak olabilmektedir. Çocuk istediğini anlatamadığı takdirde sinirlenip, hırçınlaşmaya başlamaktadır. Böyle bir durumda çocuğa takınılması gereken tavır onu anlamaya çalışmak ve anlayışlı olabilmekten geçer. Çocuğun dil gelişimi yeterli olduğunda zaten isteklerini sözel olarak ifade etmeye başlayacaktır. Bunun için sabırlı ve anlayışlı olmak gerekir.

Konuşma, taklit yöntemi ile öğrenilen bir durumdur. Çocukla sürekli iletişim halinde olunması, farklı kişilerden duyacağı farklı kelimeler onun konuşmasını hızlandıracak etkenler arasındadır. Çocukla iletişime geçileceği zaman göz kontağı kurulmaya çalışılmalı, ismiyle seslenilmeli ve ona güven verilmelidir. Çocukların dikkat odakları oldukça kısa sürelidir. Sizin konuştuklarınızı dinleyip, tepki vermesini sağlarken sabırlı olunmalı, dikkatini çekebileceğiniz şekilde konuşmaya çalışılmalıdır. Bunu yaparken ses tonunun alçalıp, yükseliyor olması dikkat çekici bir tavır olabilmektedir. Çocuk dili olarak tabir edilen dilden uzak, normal konuşma dili ile ve kelimelerin gerçek anlamlarıyla konuşulması gerekmektedir. Çocuğun verdiği herhangi bir tepkiye ya da sese kulak asılmalı, onu dinlediğinizi hissettirmelisiniz. Bir birey gibi davranmak çocukla aranızdaki iletişimin daha temeli sağlam olmasını sağlar. Ağzından çıkarmaya çalıştığı sesler ya da kelimeler için teşvik edici olunmalı, dikkatinin dağılmasının önüne geçilmelidir. Çocukların taklit yeteneği çok güçlüdür. Bu nedenle günün belirli bir zaman diliminde kitap okumayı alışkanlık haline getirmeniz, çocuğunuzun da bunu yapmak istemesine sebep olacaktır. Televizyon, cep telefonu ve tablet gibi çocuğun konuşmasını geciktirecek etkenlerden uzak durulmalıdır. Daha çok karşılıklı iletişime geçilebilecek bir alan oluşturulmasında fayda vardır.

Her çocuk birbirinden farklı gelişim süreci gösterir, başka çocuklarla kıyaslama yapılmaması gerekir. Yaş gelişimi tamamlanmasına rağmen çocuk hala konuşamıyor ise bir uzmana başvurmak gerekecektir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0