Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci

Anne ve babaların belki de bebekleri üzerinden en çok zorlandığı dönem olarak gözüken Bebekler de Diş Çıkarma süreci , 6’ncı aydan itibaren başlayan bir dönemdir ve bu dönem 12 ay a kadar sürebilir.

Doğal ve olması gereken bir durumdan ibaret olduğunu kabullenme ebeveynler için kabul edilmesi gereken ilk kuraldır. Bazı bebekler de bu süreç çok zor geçerken bazı bebekler 1-2 gece içerisinde bu durumu atlatabilirler. Bebeklerde diş çıkarma sürecinin başladığının en anlaşılabilir belirtisi düşmeyen ateşleri ve huysuzlukları olarak görülmektedir. Ağızlarının sürekli sulanması ve herşeyi ısırmak istemeleri de belirtilerden bazılarıdır. Bu belirtiler başladıktan sonra bebeğiniz için yapmanız gerekenler ise hem sizin hem de bebeğinizin lehine hareketler olacaktır.

Şişen diş etleri için doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz rahatlatıcı jeller bebeğinizin rahatlamasına neden olacaktır. Temiz ve ıslatılmış bir mendili buzdolabında bir süre tutarak bebeğinize vermeniz de aynı etkiyi yaratırken , soğuk etki bebeğinizi diş etlerinin ısısını alacaktır.

Sebze ve meyveler de bebeklerinizin diş çıkarma sürecinde sizin doğal yardımcılarınız olacaktır. Özellikle soğuk olarak verilecek olan havuç ve muz’un emilmesi bebeğin diş etlerini rahatlatacaktır. Bebeğe verilecek olan yeşil soğan ve pırasa , bebeğin dişlerine adeta doğal anestezi uygulayacak ve son derece rahatlatacaktır. Doğal yollardan uygulanan ve ağrıların hafiflemesi için yukarıda saydıklarımız haricinde 6’ncı ayından sonra doktor kontrolünde ağrı kesici verilmesi uygun görülen bazı durumlarda oluşabilmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0