Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş Süreci

Dünyaya gelir gelmez ilk önce anne sütüyle tanışan bebekler, gelişimlerini daha sağlıklı devam ettirmek adına belirli bir zaman sonra farklı tatlar denemeye başlamaktadır. Bu durum, bebeklerde ek gıdaya geçiş süreci olarak adlandırılmaktadır. Anneler, en doğru zamanda ve en doğru besinler ile bu sürece kolayca geçiş yapmak istemektedir.

Bebeklerinin beslenmesine oldukça dikkat eden anneler, 6’ncı aydan itibaren onlar için ek gıda sürecine geçiş yapabilmektedir. Ancak altı çizilmesi gereken çok önemli bir durum vardır. Ek gıdalar, anne sütü yerine asla geçmez.  Dolayısıyla hem anne sütü hem de ek gıdalar aynı anda verilmelidir, anne sütü asla kesilmemelidir. Bunun için en ideal zaman ise 6’ncı aydır.

Ek gıda sürecinde dikkat edilmesi gereken durumlar

Ek gıda sürecinde dikkat edilmesi gereken çok önemli durumlar vardır. Her zaman olduğu gibi, ek gıdaya geçiş sürecinde de bebeğin sağlığı son derece önemlidir. Bebeklerin daha sağlıklı olmaları adına aşağıda sıralayacağımız şu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

  • Ek gıdaların bebeklere kabızlık, gaz, ishal gibi yan etkileri olabilir. Bunun için öncelikle gıdalar, bebeklere daha az verilmelidir.
  • Yan etkilerin gözlenmesi açısından gıdaların, her gün 1 tatlı kaşığı verilmesinde fayda var. Yan etki gözlenmiyorsa zamanla kaşığın dozu daha da artırılabilir.
  • Bebeklerin her gün değil de, her hafta yeni bir ek gıda ile tanıştırılması gerekmektedir.
  • Yan etkisi en az olan meyvelerden başlanması çok daha iyidir.

Ayrıca bebeklere 1 yaşından önce bal, acılı baharatlar ve inek sütü kesinlikle verilmemelidir

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ