Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

Doğumdan sonra bebekler anne sütü yada mama ile beslendikleri için sürekli gazları olacaktır. Bu durum özellikle anneleri son derece korkutan bir durumdur.

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir

Korkunun sebebi de bebeğin sürekli ağlaması , kendisini kasması ve annenin de bu sebeple sütünün olmadığını düşünmesidir. Uzun ağlamalar, bebeğin ayaklarını karnına doğru çekmesi , karnının sert ve şişkin olması gibi unsurlar bebeğin gazının olduğunun göstergesidir. İlk 4 ayda fazlasıyla yaşanacak olan bu durum genellikle tüm bebeklerde görülür ve 4 aydan sonra metobolizma oturmaya başladığı için kendiliğinden sona erer.

Bebekte oluşacak olan gazın çıkarılması için öncelikle bebeğin karnının sıcak tutulması gerekmektedir. Karnı sert olan bebeğin direkt olarak karnına yapılacak masaj bebeğin daha çok acı çekmesine neden olacaktır. Bu sebeple öncelikle eller ısıtılarak yavaşça bebeğin karnına oval şekilde masaj yapmak bebeği bir nebze rahatlatacaktır. Bebek kremleri ve yağları kullanılarak bebeğin karına yapılacak masaj , oluşan spazmı azaltacak ve bebeğin gazını çıkarmasına yardımcı olacaktır. Saat yönünde yapılacak olan bu masaj sırasında bebeğin ayakları da karnına doğru çekilerek sıkışan gazın çıkması kolaylaştırılır. Yapılacak bir başka hareket ise bebeği omzunuza doğru yatırıp sırtını saat yönünde ovalamak olacaktır. Bebeğin ayakları karnına doğru olacak şekilde yapılacak bu harekette aynı şekilde gazın daha rahat bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır.

Doktor tavsiyesi ile verilecek olan gaz ilaçları pek tavsiye edilmese de mecbur kalındığı durumda bebeğin rahat etmesi için verilebilir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
3
dislike
0
love
3
funny
1
angry
0
sad
0
wow
2