Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı

Bebeklerin anne karnında canlı kalabilmesini sağlayan göbek bağı , doğumdan sonra düşmektedir. 7 ila 20 gün sürebilen bu durum sırasında dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır.

Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı

-Öncelikle kesinlikle ve kesinlikle göbek bağı temizliği sırasında su kullanılmamalıdır. Islak kalan göbek bağında enfeksiyon kapma riski artarken göbek bağının temizlenmesi antiseptik sıvı ile yapılmalıdır.

-Göbek bölgesi kuru kalan ve hava alan bebeklerde göbek bağının sorunsuz bir şekilde düştüğü gözlemlendiğinden bebekler bezlenirken mutlaka göbek kısmı açık kalacak şekilde bezlenmelidir. Günlük olarak sık aralıklarla bezlenecek bebek daha hijyenik olacağından göbek bağının mikrop kapma riski azaltılacaktır.

-Kuru kalması gereken bir bölge olduğu için bebekler’ e banyo yaptırılırken göbek bölgesi kuru kalacak şekilde bölgesel olarak yıkanmalı ve göbek bölgesi mutlaka kuru kalmalıdır. Göbek bağı düşene kadar bebeğin hafta da en fazla 3 kez yıkanması tavsiye edilir ve yeterli görülür.

-Bakım sırasında karşılaşacağınız bir akıntı ya da alacağınız bir koku bir sorun olabileceğinin işaretidir. Bu sebeple mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

-Göbek bağı normal zamanında düştüğünde fazla olmasa da kanama meydana gelebilir . Bu durum olabilecek bir durumdur ve telaş etmemek gerekir. Artması ve tekrarlanması durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız önerilir. Göbek bağının zamanından önce ya da sonra düşmesi tehlikeli bir durum olarak öngörülmektedir. Bu sebeple mutlaka doktorunuza başvuruluması gerekecektir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0