Bebeklerde Sağırlık ve İşitmezlik

Yeni doğan bebeklere hastaneden çıkmadan önce ilk olarak işitme testi yapılmaktadır. İşitme testi oldukça önemlidir ve her bebekte yapılması gerekmektedir.

Bebeklerde Sağırlık ve İşitmezlik

Bebeklerde Kulak sorunları arasında işitmezlik ve sağırlık da sayılmaktadır. Bir kulakta olabileceği gibi iki kulakta da meydana gelebilmektedir. Öğrenme ve konuşma yeteneği yavaşlatan bir durumdur.

Bebeklerde Sağırlık Belirtileri Nelerdir?

İşitmesi normal olan bir çocuğun 1,5 metre kadar ileriden kendisine kısık sesle söylenen bir sözcüğü bile duyması gerekmektedir. işitmezlik olan bebekler bu sesi algılayamazlar. Şiddetli sağırlık olan bebekler yakınındaki sesi bile algılayamaz. Bebeklerde işitme bozuklukları yeni doğan dönemde yapılan testler ile ortaya çıkmaktadır. Fakat ileri dönemlerde bebeğe seslenildiğinde duymuyor gibi tepki vermiyorsa doktora götürmekte fayda vardır.

Bebeklerin Seslere Verdikleri Tepkiler

Bebekler gelişimlerine göre ay ay farklı tepkiler vermektedir. Seslere verilmesi gereken tepkiler ise şu şekildedir.

  • 0 - 3 ay arası bebekler anne sesine sakinleşmelidir. Yüksek ses duyduğunda irkilmelidir. Beslendiği sırada ses duyduğunda duraksamalıdır.

  • 3 – 6 ay arası bebekler gürültü duyduğunda uyanmalıdır. Sesin kaynağına doğru dönmelidir.

  • 6 – 12 ay arası bebek da ba gibi sesler çıkarmalıdır. İsmini duyduğunda tepki vermelidir. Çıngırak ve benzeri oyuncaklar ile oynamalıdır.

  • 12 - 18 ay arası bebekler eşyaların adını söylediğinde eli ile göstermelidir. Uzaktan ses geldiğinde o yöne bakmalıdır.

  • 18 – 24 ay arası bebekler 20 kelime civarı konuşmalıdır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0