Bebeklerde Sık Görülen Hastalıklar

Yetişkin insanlara kıyasla fazlasıyla zayıf olan ve büyüdükçe gelişen bağışıklık sistemi yüzünden bebeklerin doğumdan sonra ya da belirli yaşlara kadar hasta olmaları uzmanlar tarafından gayet normal karşılanmaktadır.

Bebeğin anne sütü ile beslenmesi , anne sütü yok ise mamaların kullanılması , düzenli uyuması gibi durumlarda gelişecek ve yetişkin bir insan kadar hasta olacaktır. Bebeğin doğumundan sonra sıkça kontrol edilmesi gereken ilk hastalık Sarılıktır. Ciğerlerin bilirubin’i vücuttan atamaması nedeniyle ortaya çıkan bu hastalıktır. Kontrol altında tutulduğu sürece kısa sürede tedavisi mümkündür.

Bebeğin bir yaşına kadar yaşayabileceği bir diğer hastalık pamukçuktur. Doktor kontrolü gerektiren bir hastalık olan pamukçuğun belirtisi bebeğin ağzında beyaz tabakaların oluşması ile meydana gelir. Ciddi bir hastalık olmasa da bebeğin yaşam kalitesini etkikeyebilecek bir hastalıktır. Tedavisi mümkündür. Konak olarak bilinen kafa derisi hastalığının nedeni uzmanlar tarafından annenin yanlış beslenmesi olarak gösterilmektedir. Bebeğin kafasında oluşan kabuklar zamanla müdahale edilmezse kaşlara kadar inebilmektedir. Zeytinyağı ve karbonat ile banyodan sonra temizlenen Konak kısa süre sonra ortadan kaybolacaktır.

Grip ve nezle olarak bilinse de kış aylarında sıklıkla gözüken yalancı kuş palazı hastalığı bebeklerde ciddi solunum yolu sorunlarına neden olmaktadır. Burun akıntısı, kesik kesik öksürme , burun tıkanıklığı ve ateş gibi durumların oluşması bebeklerin sıklıkla karşılaşabileceği hastalık çeşitlerinden bir diğeridir. Su çiçeği , menenjit ve kızamık gibi hastalıklar da çocuklar da belirli dönemler de görülmektedir. Hastalığın belirtilerini bebeğiniz de hissettiğinizde mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0