Bebeklerde Süt Alerjisi

Bebeklerin daha sağlıklı bireyler olması için 6 ay anne sütü ile beslenmesi en önemli etkenlerin başında gelmektedir.

6 ayın sonunda anne sütü dışında ek gıdalar kullanarak bebeğinizin gelişimi için gıda takviyesi verdiğiniz halde bebeğinizde gaz sancısı, kilo almama ve sürekli ağlıyor ise bebeğinizin süt alerjisi olma ihtimali bulunmaktadır.

Bebeklerde süt alerjisi nedir?

Genellikle bebeklerin gelişimini sağlaması için kullanılan inek sütü, içerisinde bulunan proteinlere tepki vermesi ve süregelen ağlama, gaz sancısı ve ishal oluşmasına İnek sütü alerjisi denir. Bazı durumlarda 2 yaşına kadar inek sütü içerisinde bulunan proteinlere tepki veren vücudun gıda takviyesi olarak kullanılmaması gerekmektedir.

Süt Alerjisi Belirtileri

  • Kusma: Bebeklerin yedirdiğiniz besinden sonra bir kısmını dışarı atma durumu normal olsa da bu durumun sıklıkla karşılaşmanız durumunda bebeğinizin süte alerjisi olduğunun en büyük belirtileri arasındadır.
  • İshal: Tıpkı kusma gibi süregelen ishal durumları mevcut ise bu da süte alerji olduğunun en büyük belirtileri arasındadır.
  • Ağlama: Bebeklerin ağlaması kadar doğal bir şey yoktur. Lakin durduk yere süregelen ağlamalar mevcut ise alerji belirtileri arasındadır.
  • Vücutta belirgin döküntüler: Bebeğinizin vücudunda olağan dışı kızarıklık ve derinin dökülmesi durumunda süt alerjisinin belirtileri arasında bulunmaktadır.
  • Solunum zorluğu: Bebeğinizin nefes almasında zorlanma, nefes alırken hırıltı şeklinde ses ve öksürük durumları da bu belirtiler arasındadır.

Süt Alerjisi olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bebeğinizin süte alerjisi olup olmadığını anlamak aslında oldukça basittir. Bebeğinize verdiğiniz inek sütünü belirli tarihler arasında vermeyerek bu belirtilerin olup olmadığını kontrol ederek kolay bir yöntem ile bebeğinizin süte alerjisi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca bunun dışında bebeğinize doktor muayenesi sonucunda kan testi yaptırarak süte alerjisi olup olmadığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0