Bebeklerde ve Çocuklarda Ateş

Bebek ve çocuk ebeveynlerin en çok korktuğu noktalardan birisini oluşturmaktadır ateş.

Bebeklerde ve Çocuklarda Ateş

Bebek ve çocuklarda görülecek yüksek ateş durumu genellikle gerçekleştirilecek olan koltuk altı ölçümleri sonrası 37.2 C, kulak ölçümlerinde 37.8 C, rektal ölçümler sonrası 38.2 C’e varana dek ölçümler normal olarak kabul edilirken bu değerlerin üzerine çıkan değerler ateş olarak değerlendirilmektedir.

Kısa süreli olarak ifade edilebilecek olan 3 – 5 gün aralığında gerçekleşecek olan kısa vadeli ateş durumları genellikle alt veya üst solunum yolları hastalıklarından, mide ve bağırsak sisteminde görülebilecek olan ishal ya da kusma enfeksiyonları gibi nedenler doğrultusunda olabilmektedir. Aynı zamanda bebek ve çocuklarda görülebilecek olan;

- Orta kulak iltihabı

- Zatüre

- Menenjit

- Romatizmal hastalıklar

- Malign hastalıkları

- Diş çıkarma süreci gibi nedenler doğrultusunda ateş görülebilmektedir.

Ateş görülen bebek ve çocuklarda ateşe ek olarak görülecek döküntü, zor veya sık nefes alma, öksürme, hırıltılı solunum, karın veya boğaz ağrısı, sık idrar yapma ya da bu süreçte idrar renginde değişim ve üç ayından küçük olan bebeklerde görülmesi durumunda doktora başvurulması gerekmektedir.

Bebek ve çocuklarda ateşin yükselmesi halinde titreme görülmesi olağan bir durumu ifade etmektedir. Bu süreçte çocukların kalın giysiler giymemesine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bebek ya da çocukların bulunduğu odanın sıcaklık derecesi 21 – 21 derece aralığında olmalıdır. Ateşin aşırı yükselmesi halinde pansuman ya da nadiren gerçekleştirilecek banyo yaptırılması gerekmektedir. Bu süreçte ise dikkat edilmesi gereken noktalar bebek ya da çocukların ıslak havlu ya da çarşafa sarılmaması veya çocuğu direkt olarak soğuk duşun altına sokulmaması gerekmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1