Bebeklere Müzik Dinletmenin Faydaları Nelerdir

Henüz anne karnındayken bebeklere müzik dinletilmesinin birçok faydası olduğu görülmüştür.

Bebeklere Müzik Dinletmenin Faydaları Nelerdir

Bebek henüz anne karnında dinlediği müzikler sayesinde Dünya’ya geldikten sonra da müzik dinlettirilmeye devam edilen bebekler de duygusal , fiziksel , zihinsel ve sosyal olarak daha fazla geliştikleri tespit edilmiştir.

Bebeğinizin bir müzikten hoşlandığını anlamanız bebeğinizin hareketleri sayesinde olacaktır. Hoşlandığı müziği dinlerken kıpır kıpır olması yada açacağınız bir ninniyi dinlerken sakinleşmesi bebeğinizin müziği sevdiği anlamını taşır. Hareketli müzikler de bir süre sonra elleri çırpmaya hatta öğrendikten sonra alkışlamaya başlayacak olan bebek el ve kol hareketleri ile fiziksel hareketlerini geliştirmesine sebep olacaktır.

Bebeğinize dinlettiğiniz yabancı bir müzik ona başlarda garip gelebilir fakat müziğin evrenselliği bebeğinizin ileriki dönemlerde sosyal açıdan aktif bir birey olacağının göstergesi olacaktır.

Beyin hücrelerinin birbiriyle bağlantıya geçmesi ve yeni yolların açılarak beyin kıvrımlarının gelişmesine faydası olduğu yapılan araştırmalar sonucundan kanıtlandığı için bebeğinize anne karnından çocukluk dönemine kadar dinleteceğiniz müzikler , bebeğinizin zihinsel gelişimine katkı sağlayacaktır.

Dil gelişimine faydalı olduğu için bebeklere söylenen ninnileri büyüdüklerinde tekrar etme durumları oluşur.

Özellikle bebeğin uyuması , sakinleşmesi için dinletilen klasik müzik ileriki yaşlarda çocuğun agresif ve hırçın tavırlar sergilemesinin önüne geçmesini sağlayabilir. Anne karnında bebeğin yoğun olarak duyduğu annenin kalp atış sesine yakın olarak gösterilen Mozart’ın klasikleri bebeklere en çok dinletilen müzikler arasında yer almaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
2
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0