Bebeklerin Dişleri Nasıl Temizlenir

Bebeklerde diş bakımı bebeklerin altıncı aylarıyla beraber başlanması gerekmektedir. Bunun nedeni de genellikle bebeklerde ilk dişin genel olarak altıncı ayla birlikte çıkmasıyla birlikte gerekli olan bakım ve temizlik işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Bebeklerin Dişleri Nasıl Temizlenir

Aynı zamanda bu süreçte bebekler bu dönemde ek gıdaya geçmeye başlamaktadırlar. Bebeklerde bu dönemde diş kenarlarında tartar ya da bakteri plaklarının oluşumu görülmektedir. Gerçekleşen bu durumda bebeklerin süt dişlerinin çürümesini tetikleyebilmektedir. Ebeveynlerin gereken bu temizliğe önem vermesi gerekmektedir.

Diş temizliğinin gerçekleştirilmesinin en bilinen yolu olan diş fırçalama olmaktadır. Diş fırçalama süreci bebeklerde başlatılırken ilk başta ebeveynler yardımıyla gerçekleşmektedir. Ancak bebekler üç yaş civarına geldiğinde diş fırçalama işlemi her gün iki kez olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylelikle de süt dişlerinde meydana gelebilecek çürüme durumunun önüne geçilebilmektedir. Altı yaşına gelmiş olan çocuklar gerçekleştirilen bu bakımla birlikte süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde çıkması sağlanmaktadır. Bu süreçlerde diş bakımı ve temizliğinin daha dikkatli gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bebek ve çocuklar üç yaşlarına gelene dek kendi diş temizliklerini gerçekleştirememektedir. Bu nedenle de gerekli olan temizlik sürecinin bebekler adına ebeveynlerin üstlenmesi gerekmektedir. Diş çıkarma sürecinin değişkenlik gösterdiği bebekler altı ay sonrasında diş çıkarmaya başlayabilmektedir. Gerçekleşen süreçte ailelerin dikkat etmesi gereken nokta gerçekleştirilecek olan bu temizliğin ilk andan itibaren özenli bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise dişlerin sağlıklı bir şekilde çıkması ve varlığını sürdürmesi için dikkat edilmesi gerekmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0