Bebeklerle Nasıl iletişim Kurulmalı

Bebek daha anne karnındayken bile anne ve babası ile iletişim halindedir. Annesi konuşurken bebek anne karnından da onu dinler ve tekmeler ile karşılık verebilir.

Bu da bir iletişim yoludur. Bebek ile iletişime geçmek için onun da konuşması beklenmemelidir. Doğduğu andan itibaren bebek ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Yenidoğan döneminde yani ilk ay, bebek dünyaya alışma sürecindedir. Bu süreçte anne ve babasını tanıyabilir. Onların kucağında sakinleşmesi çok normaldir. Daha sonra bebek bilinçli olarak göz teması kurmaya başlayacaktır. Bu dönemde onunla iletişime geçmek çok önemlidir. Bebeklerde vücut dili ile size karşılık verecektir. El, kol sallama, ayakları ile yapacağı hareketler onun sizinle iletişim kurması anlamına gelmektedir.

Bebeğiniz ile iletişime geçmek için onunda sürekli konuşmanı şart değil, ona sürekli gülümser şekilde bakmanız bile bir İletişim aracıdır. Bebeğinize şarkılar söyleyebilir, tepkilerini izleyebilirsiniz. Bu sırada bebeğinizin hareketlerini hep takip edin. Siz konuşurken heyecanlanması, ellerini kollarını sağlaması size cevap vermesi demektir. Bebeğiniz konuşmaya başlamadan önceki dönemlerinde isteklerini ağlayarak ifade edecektir. Bu çok doğal bir süreçtir. Bu nedenle bebeğin ağlamalarında onun sizin de aslında iletişim kurmaya çalıştığınız unutmayın. Her ağladığında mutlaka size bir şey demeye çalışıyordur. Bebeğiniz ağladığında ona en kısa sürede cevap verirseniz, size olan güveni ve size bağlanma hızı artış gösterecektir. Böylece bebek kendini daha iyi hissedecektir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0