Bel Ağrısı ve Bel Fıtığı

Bel kısmımızda yer alan omurgalar arasındaki diskin zarar görmesi sonucunda sinirlere etki ederek sıkışmasına bel fıtığı denir. Bu sıkışmalar sebebiyle bel ağrısına ve bacağa yayılan şiddetli ağrılara yol açmaktadır.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Özellikle bal bölgesinde, bacaklarda ağrıma, yürümede zorluk çekme ve ayaklarda uyuşma bel fıtığının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Bir eşya ya da ağır bir nesnenin kaldırılmasıyla birlikte belde zorlayıcı bir hareketin yapılması sonucunda omurganın arka kısmında yer alan kıkırdak zarar görerek yırtılır. Bu esnada hasta sadece bel ağrısını hissetse de belirli bir zaman sonra yırtılan kıkırdak doku sinirlerin olduğu kanala taşarak sinirleri sıkıştırmaya başlar. Sinirlerin sıkışması durumunda bel ağrısı bacak kısımlarına doğru yayılır.

Bel fıtığı tedavisi

Dışkıyı tutmakta zorlanma, cinsel fonksiyonlarının kaybedilmesi, bacaklarda hissiyat ve güç kaybı gibi nedenlerde acil cerrahi müdahalesi gerekmektedir. Ameliyat, ilaç tedavilerine cevap verilmediği takdirde en son yapılan cerrahi müdahaledir. Üç hafta boyunca hastaya ilaç tedavisi, istirahat ve fizik tedavisi uygulandıktan sonra eğer yapılan bu tedavi yöntemlerinden olumlu sonuç alınmadığı takdirde tekrar bir değerlendirme yapılmaktadır.

Bel fıtığı ameliyatı riskli mi?

Gelişen teknoloji sayesinde artık ameliyatlar da eskisi kadar zorlayıcı olmuyor. Bu nedenle bel fıtığı ameliyatları günümüzde en fazla yapılan ameliyatlar arasında yer alıyor. Böylelikle alanında uzmanlaşmış cerrahlar ve mikro cerrahi teknikleri ile ameliyat ortamları çok daha güvenli ve rahat oluyor. Sonuç olarak bel fıtığı ameliyatının düşük olduğunu söyleyebiliriz.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0