Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir

Bebeklerde anne sütü vazgeçilmez besin kaynaklarının başında gelmektedir. Fakat 1 yaşından sonra bebeğe uyku arasında anne sütü ya da devam sütü fark etmeksizin süt verilmesi çürüklere sebep olabilmektedir.

Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir

Bu duruma biberon çürüğü adı verilmektedir. Bebek gece uykudan hemen önce ya da uyku esnasında 1 yaşından sonra süt almaya devam ederse ağzında kötü koku, dişlerde çürüme, beslenme bozukluğu, çiğnemede güçlük gibi bazı durumlar ile karşılaşılabilir. Anneler genel olarak bebeklerin tok karnına daha iyi uyuduklarını düşündükleri için uyku öncesi ya da uyku sırasında bebeğe süt vermektedir. Fakat 1 yaşını geçen bebeklerin gece beslenmeye ihtiyacı yoktur. Bebeklerin uyumaya o dönemlerde daha çok ihtiyacı bulunmaktadır. Peki, verilirse ne olur? Verilirse Biberon çürüğü görülme olasılığı yükselir.

Biberon Çürüğü Önlemek için Ne Yapılabilir?

Biberon çürüğünü önlemek için 1 yaşından büyük bebeklere gece uyumadan önce ya da uyurken süt verilmemelidir. Sütün yanı sıra meyve suyu ve benzeri şekerli herhangi bir şey de verilmemelidir. Bebek diş sağılığı açısından bu çok önemlidir. Fakat verilmesi konusunda ısrarlı davranılıyorsa bu durumda da çürükleri engellemek için hemen ardından su içirilmesi gerekmektedir. ya da süt içtikten sonra temiz bir bez ve karbonatlı su ile bebeğin dişleri, damakları ve dili temizlenebilir. Bunları yapmak bebekte meydana gelebilecek biberon çürüklerini engellemeye yardımcı olmaktadır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0