Biberon Neden Kullanılmamalıdır

Biberon ve emziğin uzun süre kullanılması çocuğun gelişimini olumsuz etkilemektedir. Biberonla beslenen çocukların çene ve diş yapıların da bozukluklar görülmektedir.

Biberon Neden Kullanılmamalıdır

Biberonla beslenen bebeklerin, beslenme miktarlarının takip edilmesi güçtür. Bebek anne sütü ile beslenirken süt alımını kendileri ayarlarlar. Fakat biberondaki süt miktarı annenin takibiyle düzene girebilecek bir besleme yöntemidir. Dikkat edilmezse bebeğin aşırı beslenmesine neden olunabilir. Bebek biberonla beslediği esnada fazlasıyla hava yutar ve yutulan bu hava bağırsak tıkanıklığına, karın ağrılarına neden olabilir.

Biberonların temizliği de bebeğin beslenmesi kadar önemlidir. Sterilize edilmeyen, iyi temizlenmeyen biberonlar enfeksiyon kaynağı olmaktadır. Plastik biberonlar bebekler üzerinde nörolojik rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bağışıklık sistemi üzerinde de etkileri plastik biberonların kullanılmaması gerekmektedir. İlla ki biberon kullanılacaksa cam biberonlar tercik edilmedir.

Biberonla beslenen bebekler mide kaslarını olması gerektiği gibi geliştiremediğinden konuşma gelişiminde de problemler yaşanmaktadır. Ağızdan solunum yapamaya alışan bebek solunum yolu enfeksiyonlarına da zemin hazırlamaktadır.

Bunlara ek olarak da bebeği biberonla beslemek, emzirmekten daha külfetli bir iş haline gelmektedir. Biberonun ısısını ayarlamak, mamanın ya da sütün miktarının ayarlanıp, takip edilmesi, soğutulması ve bebeğe ihtiyacını karşılamak üzere yetiştirilmeye çalışılması zordur.

Bebeğin şimdiki ve ilerideki sağlığı için biberon kullanımı önerilmemektedir. Bebek ilk 6 ay anne sütüyle beslenmeli, 6 aydan sonra geçilen ek gıdalarla birlikte anne sütü alımı 2 yaşına kadar devam etmelidir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0