Boyun Fıtığı Nedir

Boyun fıtığı genetik olarak kasların zayıflaması sonucunda ya da sürekli olarak bilgisayar karşısında çalışan ve spor yapmayan bireylerde meydana gelen bir durumdur. Boyun fıtığı bireylerin yaşam kalitelerinin düşmesine neden olurken günlük yaşamını oldukça zorlaştıran bir hastalık çeşididir.

Boyun Fıtığı Nedir

Boyun Fıtığı Nasıl Olur?

İnsanların vücut yapısının hem hareket halinde hem de sabit kalması gerekmektedir. Vücudun omurga dengesinin sorunsuz şekilde dengede kalması ve hareket edebilmesi için hareket etme ve sabit kalma durumunun doğru şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunlara dikkat ederken aynı zamanda vücudun ağırlığı dışında dış ortamlardan gelen ağırlıklara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Dışarıdan gelen ağırlıklar omurların arasında yer alan diskler sayesinde kontrol altında tutulur. Vücut hareket etme sırasında diskler vücuda uygulanan kuvveti de dengeler. Yürüme sırasında ya da ayakta durma sırasında kuvvet uygulanırken bu kontrolleri diskler gerçekleştirir. Omurgada bulunan diskler uygulanmış olan kuvvetleri içinde tutarak vücudun dengeli olmasını sağlar ve hareket etmeyi mümkün kılar. Yaşın ilerlemesiyle birlikte diskler uygulanan kuvvet güçsüzleşmeye başlayarak dengesiz bir hal alır.

İlerleyen yaşlarla birlikte diskler zayıflayarak uygulanan kuvvetin emme gücü de azalarak fıtığa neden olur. Boyun bölgesi yükü taşıyacak güçte değildir. Hareket etmesi nedeniyle disk fıtık riskini büyük ölçüde yükseltir. Boyun fıtığını tanımlamanın en kısa yolu kuvveti emen disklerde meydana gelen fıtık durumudur. Boyun bölgesinde bulunan disklerin iç bölgeleri jelatin kıvamındadır. Bu bölgeden boynun dış bölgesine doğru yırtılma meydana gelir. Yırtılmalar sinirlere ve omurilik bölgesine baskı yapar ve bunun sonucunda boyun fıtığı meydana gelir.

Baş ve boyun bölgesinin zorlanmasına neden olabilecek ağır hareketler doğrudan boyun fıtığını etkiler. Bunun yanı sıra ani olarak hareket etme durumları, düşme durumları ya da trafik kazalarında meydana gelen darbe ve buna bağlı olarak boynun istem dışı hareket etmesi boyun fıtığına neden olabilir. Kış dönemlerinde boyun bölgesinin soğuk tutulması ya da boyun yetmeyeceği durumlarda boyun bölgesini zorlayarak hedefe ulaşmak boyun fıtığını tetiklemektedir. Özellikle günümüzde masa başında çalışan bireylerin uygun pozisyonlarda oturmama durumları boyun fıtığına neden olabilir.

Boyun fıtığına neden olabilecek diğer durumlar ise yanlış masaj uygulaması, stres ve yorgunluk durumlarıdır. Uzun boyna sahip olan bireyler kısa boyna sahip olan bireylere göre boyun fıtığına yakalanma riski daha fazladır. Uzun süre tek bir noktaya odaklanarak bakmak, klima altında uzun süre kalmak ve egzersiz yapmamak fıtığın en önemli etkenleri arasında yer alır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte sıvının azalmasına neden olur ve bu durumda boyun fıtığını tetikleyebilir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığının belirtileri arasında ön plana çıkan durum boyun ve kol bölgesinde meydana gelen şiddetli ağrılardır. Bununla birlikte bu ağrıyla birlikte parmak bölgelerinde de uyuşma söz konusudur. Ağrının meydana getirdiği kol bölgesi güç kaybederek kolun zayıflamasına neden olur. Boyun fıtığının diğer belirtisi ise denge kaybının yaşanması ve düşme problemleridir. Boyun fıtığı bulunan bireyler yürümekte sorun yaşarken aynı zaman da bir nesneyi tutarken oldukça zorlanırlar. Boyun fıtığı nedeniyle meydana gelen ağrılar bazı durumlarda göğüs bölgesinin üst kısımları ve kürek kemiklerine kadar hissedilebilir.

Boyun fıtığının ben belirgin belirtileri ise şöyledir;

  • Uyku sırasında ağrıların artması
  • Kolda hissedilen uyuşmalar ve ağrılar
  • Kaslarda meydana gelen güçsüzlük
  • Uyuşma ve ağrıyla birlikte kendini gösteren kulak çınlaması ve başın dönmesi
  • Yürüme sırasında denge sorunu
  • Mide bulantısı ve konsantre problemleri

Boyun Fıtığının Tedavisi Var Mı?

 

Boyun fıtığı tedavilerinde ilk olarak hastalığın ilerleme durumuna ve hasta bireyin sağlık durumlarına göre değişkenlik gösterir. Bireyde meydana gelen boyun fıtık durumu hafif seyirde ilerliyorsa ağrı kesici, fizik tedavisi ya da stressiz bir tedavi yöntemi önerilmektedir. Boyun fıtığı tedavileri için uygulanması gereken bazı egzersiz ve hareketleri yaparak destek sağlanabilir. Boyun fıtığının ileri seviyede olma durumlarında ise kol ve diğer bölgelerde uyuşma meydana gelirken hareket esnasında zorlanma durumları görülmesi durumlarında en son tedavi yöntemi olarak cerrahi operasyon bireye önerilmektedir.

Boyun fıtığı için uygulanan cerrahi operasyon, sinirlerde meydana gelen sıkışıklık durumunu ortan kaldırmak içindir. Bununla birlikte yapısının ve hareket etme yetilerinin geliştirilmesi de bu operasyon ile gerçekleştirilmektedir. BU tedavi yöntemini genellikle sinir cerrahileri ve beyin cerrahileri tarafından önerilmektedir. Geçmiş dönemlerde cerrahi operasyon sırasında bölgelerde bozulmalar meydana geldiği için çalışmalar yürütülerek riskler en aza indirecek yöntemler bulunmuştur.

Cerrahi operasyonun olumsuz yönleri arasında fıtık olan bölgenin hareketsiz kalma durumları, ameliyat sonrasında meydana gelen problemler ve kan kayıplarıdır. Cerrahi operasyon yöntemi uzun süreli dönemlerde disklere zarar verebilir. Boyun fıtığı tedavilerine en fazla tercih edilen yöntem mikrodiskektimdir. Bu yöntem cildin küçük bir bölgesinden doku alınarak hasara neden olmadan disklerin ve sinirlerin rahatlatılmasını sağlamaktır. Mikrodiskektim operasyonu olan birey 1 gün içinde taburcu edilebilmektedir.

Boyun fıtığı tedavi yöntemleri arasında en fazla tercih edilen yöntem olmasının en önemli nedeni hızlı ve acısız bir yöntem olmasıdır. Bununla birlikte ameliyatın diğer tedavi yöntemlerine göre hem daha az riskli olması, kan kayıplarının olmaması ve en önemlisi ameliyat sırasında fıtık olan bölgenin hareketsiz kalmasının önüne geçilmektedir. Bu yöntem hakkında bilinmesi gereken en önemli konu %100 çözüm sunmamasının yanı sıra fıtığın tekrarlama olasılığının da olmasıdır.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında diğer ameliyatlarda olduğu gibi istirahat son derece önemlidir. İstirahat sırasında gün içinde ihtiyaç dışında ayağa kalkmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Oturma ya ta ayağı kalkma sırasında hareket ederken son derece dikkat etmek gerekmektedir. Yastık ve yatağın ortopedik olması ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesidir.

Boyun fıtığı ameliyatı sonrasında tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması için klozet tercih edilmelidir. Ameliyat sondasında banyo yapmak isteyen bireylerin ilk hafta ameliyat bölgesinin kapalı olarak banyo yapması gerekmektedir. İlerleyen dönemlerde yavaş şekilde yürüme adımlarına geçilebilir. Ameliyat sonrasında bölgede akıntı bulunmuyorsa ameliyatla ilgili herhangi bir problem bulunmaz. Ancak sıvı akıntı bulunuyorsa direkt olarak doktora gidilmelidir. Alkol, cinsel ilişki ve sigara tüketimi ameliyat sonrasında bir hafta kesinlikle uzak durulması gereken konulardır.

Ameliyat sonrasındaki 1 haftadan itibaren araç kullanabilirsiniz. Kilo kontrolü için diyet uygulayabilir ve sadece fıtık için değil sağlığınız içinde dikkat etmeniz gerekir. Doktor tavsiyesine göre ilaç kullanımını da gerçekleştirebilirsiniz.

Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

  • Boyun fıtığı olan bireyin sürekli olarak aynı pozisyonda durmaması, 1 saatte bir pozisyonunu değiştirerek farklı bir oturuş duruma geçmesi
  • Boyun fıtığı bulunan bireyin boyun bölgesini dik şekilde tutmalı ve hareket esnasında dahi dik şekilde olması gerekir. Ani şekilde boynun hareket ettirilmemesi, stresten uzak durulması ve hareket halinde olması
  • Yatma sırasında tercih edilecek en iyi pozisyon yan yatma pozisyonudur. Özellikle boyun fıtığına yastık en iyi ağrı kesici etkisi gösterir.

Bilgisayar, tablet, telefon ya da kitap gibi nesnelere uzun süre boyunca aynı pozisyonda bakmama.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
2
dislike
0
love
2
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1