Çocuk Psikolojisi

Çocuk Psikolojisi

Çocuğunuzu dinliyor musunuz? Sorunun cevabını evet olarak veren aile bireyleri yazımızdaki detayları da mutlaka dikkate almalıdır.Bir çocuğun psikolojisi tamamiyle aile bireylerine bağlıdır. Genelde çocuklar neşeli hareketli ve oyun isterler . Aileleri ile zaman geçiren çocukların genelde psikolojileri diğer çocuklara göre daha olumlu yöndedir. Çocuklarınızı dinlerken onların gözlerine bakarak konuşmanız onları dinlediğiniz ve ciddiye aldığınız anlamına gelir . Çocuklar bu durumu hisseder ve size ona göre tepki verir. Ciddiye alındığını hisseden çocuk üzerindeki pozitif etkiniz çocuğun psikolojisini olumlu yönde etkileyecektir. Peki ya tam tersi olursa ?

 Çocuğunuzu dinlemiş gibi yapmanız , onun isteklerini sürekli geri çevirip ertelemeniz çocuğun psikolojik gelişiminde ciddi sorunlara neden olabilir. Çocuğu ile iletişim kuramayan anne ve babalar bir süre sonra çocuklarında olumsuz hareketler görmeye başlayacaklardır. Bu hareketlerin başında kendi yaşıtları ile anlaşmazlıkları ve ters düşmeleri gelecektir.

Anne ve babaların tüm önceliğinin çocuklar da olduğunu bilmesi gerekirken , çocukları dinlemesi , hatalı olduğu noktalar da cezalar vererek ya da onları korkutarak hatalarını anlatmak yerine neden hata yaptıklarını ve bir daha neden hata yapmamaları gerektiğini anlatmaları gerekir.

Çocukların yapamadıkları şeyler konusunda ailenin sürekli destek olması ve onun yerine yapamadığı şeyleri yapması çocuk psikolojisinde olumsuz bir harekettir. Bu hareket yerine ona sorunu kendisinin nasıl çözmesi gerektiğini anlatmak ona özgüven aşılamanın en doğru yolu olacaktır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ