Çocuk ve Tuvalet Eğitimi

Tüm yetkinin çocuğunuzda olduğu ve uzun sürebilecek bir eğitim sürecinin en önemli faktörü aile bireyleri için sabırdır.

Çocuk ve Tuvalet Eğitimi

Çocukluk döneminde belki de aile bireyleri için en zor dönem çocuğun Tuvalet Eğitimi dönemidir.Tuvalet eğitimi sırasında öncelikle çocuğun hazır olması gerekmektedir. Bunu anlamak içinde çocuk ile iletişim durumu önemlidir. İlk etapta çişini yada kakasını yaptığında bunu gösteren çocuk aslında bir nevi tuvalet eğitimi için kendisini hazırlamaktadır. Sürekli bezin kendisini sıktığını belirten ve rahatsız olduğunu söyleyen çocuk aslında eğitim için ailesine farkında olmadan bir mesaj vermektedir.

1.5-2 yaşlarında başlanması gereken bu eğitim 3 yaşın sonuna kadar neticelendirilmelidir. Aksi takdirde çocuk psikolojik olarak rahatsızlık duyacağı için konu çocukta farklı sorunların oluşmasına neden olabilir. İlk etapta çocuğa lazımlığın , çişin , kakanın ve tuvalet ile alakalı alıştırmanız gerekecek herşeyin tanıtılması gerekmektedir. Küçük oyunlar ile çocuğunuzu tuvalete alıştırmaya çalışırken kıyafeti üzerinde bile olsa lazımlığa oturmasını ve onun amacının ne olduğunu anlatmanız sağlıklı olacaktır.

Çocuğun bezle olan rahatlığı bulamayacağını düşündüğü için bezi bırakmak istemeyecek ve başlarda zorluk çıkaracaktır fakat bezi çıkardıktan sonraki rahatlığa bir süre alışabilirse zaten kendisi de tuvaleti kullanma konusunda ısrarcı olacaktır. Önemli diğer bir nokta bezin çıkarıldıktan sonra kesinlikle tekrar dan takılmaması . Gideceğiniz herhangi bir yerde idare etmek için bezin takılması çocuğun alışkanlığına zarar verecektir ve tekrar bezi takmak isteyecektir. Çocuğunuzun çiş ve kaka saatleri belli ise bunlar sizin bir avantaj olacaktır çünkü bilinen saatler de çocuğun lazımlığa götürülmesi hem alışkanlık açısından hem de çocuğun rahatlaması açısından sağlıklı olacaktır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0