Çocuklarda Demir Eksikliği

Dünya üzerinden en çok görülen kansızlık türüdür Demir Eksikliği. Kadınların neredeyse 5, erkeklerin ve hamile kadınların yarısından çoğunda görülebilen bir hastalıktır.

Çocuklarda Demir Eksikliği

Toplumumuzda kansızlık olarakta bilinen demir eksikliğinin nedeni kana kırmızı rengini veren hemoglabinin azalması ile ortaya çıkar.

Bebeklerde ilk 6 ayda gözükmeyen demir eksikliği sonrasında yoğun olarak gözükebilmektedir. 6’ncı ayın sonunda bebek sürekli olarak süt ile beslendiği ve hızlı büyümesi başladığı için demir eksikliği fazlasıyla görüşebilir. Aynı şekilde çocukluk yaşlarında da hızlı büyüme ve onun yanında ortaya çıkan beslenme eksikliği nedeniyle de ortaya çıkabilen demir eksikliği, 14-18 yaş aralığındaki özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda da sıkça gözükmektedir. Kız çocuklardaki demir eksikliğinin yüksek olmasının nedeni ergenlik dönemine giren kız çocuklarının adet döneminde yaşadıkları kan kaybı ilk sebep olarak uzmanlar tarafından gösterilmektedir.

Çocuklardaki demir eksikliği bazen belirtilerini göstermez. Yapılacak bir kan tahlili ile ortaya çıkabilen demir eksikliğinin gözle görülebilen belirtilerini aşağıdaki gibi sıraladık.

  • Sürekli gergin ve sinirli olma,
  • Cildin solgun durması
  • Saçların hızlı bir şekilde dökülmesi
  • Dudak bölgesinde çıkan yaralar
  • Tırnakların güçsüz düşmesi ve hızlı bir şekilde kırılması
  • Şiddetli baş ağrısı

Çocuklar da yukarıda saydığımız durumlar dışında görülebilecek bazı ek durumlar da vardır. Demir eksikliğinin görüldüğü çocuklarda yürüme sorunu , oturma ve kalkmada duraksayarak hareket etme ve konuşmasında bazı aksaklıklar görülebilir. Sayılan belirtilerden bir veya bir kaçının sürekli görülmesi durumunda mutlaka doktor ile irtibata geçilmeli ve tedavi sürecine başlanmalıdır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0