Çocuklarda Gece Terörü

Normal olarak gerçekleşmesi gereken uyku sürecinde uyku REM ve REM dışı uyku olarak iki farklı süreçten oluşmaktadır. Gece terörü insanlarda görülebilecek olan uyku bozukluklarından bir türünü ifade etmektedir.

Çocuklarda Gece Terörü

Gece terörü hastalığı uyku düzeni sürecini bozmakta olan ve parasomnia ismiyle bilinmekte ve kişinin uyku sürecine dalmasında, uyku sürecinde ve aşamalarında karşılaşılabilen normal olmayan davranış, alg, duygu ve hayal süreçlerini içermektedir. İnsanların büyük bir kısmı yaşamlarının bir süresinde bu durumla karşı karşıya kalmasının yanı sıra beş ayla altı yaş aralığında bulunan çocukların %88 oranında minimum bir defa karşı karşıya kalınan bir durum olmaktadır.

Gece terörü hastalığı çocuklarda ergenlik dönemine geçişle birlikte azalma görülmesine karşın ergenlik döneminin ardından azalmaya yönelik eğilim görülmektedir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken gece terörü ortaya çıkan bireylerde kişinin çocukluk döneminde bu hastalığın görülmüş olduğu gözlemlenmektedir. Gece terörü hastalığı en temelde üç farklı süreçte görülmektedir. Bunlar REM uykusu haricinde, uykuda yürüme ve REM uykusuyla görülen uyku felci süreçlerini kapsamaktadır.

Gece terörü kendisine özgü spesifik ve görülen ataklar birbiriyle benzer özellikler göstermektedir. Hastalıkla nöbet sürecinde uykudaki kişi beklenmedik bir şekilde uykudan uyanmakta ve korkmuş olarak yatağa oturmakta ve çığlık atabilmektedir. Ardından ise bağırma, inilti, nefes almada sıklaşma ve terleme şeklinde görülebilmektedir. Gerçekleşen ataklar genellikle uyku sürecinin 2 – 4 saat aralığında görülmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0