Çocuklarda Kansızlık

Kansızlık tıp dili ile Anemi hastalığı 0 – 1 yaş arası bebeklerde sık görünmektedir. 1 yaş sonrasında ise dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kansız olan çocuklar çok üşümektedir. Yazın bile üşürler. Yorgunluk, hareket edildiğinde nefes nefese kalma gibi bazı belirtiler kansızlık işareti olabilmektedir. El ve ayaklarda soğukluk hissedilmesi en belirgin şikayettir.

Çocuk Kansızlık Nedenleri

Çocuklarda kansızlık üç sebepten meydana gelmektedir. Kan yapımı az ise, kan yıkımı fazla ise ya da kan kaybı meydana geldiyse kansızlık görünebilmektedir. Kansızlık demir alımında meydana gelen eksiklikler sebebi ile de meydana gelebilmektedir.

Çocuk Kansızlık Tanısı

Çocuklara kansızlık tanısının konulabilmesi için fiziksel muayene gerekmektedir. bunun yanı sıra hastanın öyküsü ve de kan tahlilleri kesin teşhis için önemlidir. Çocuklarda kansızlık tanısı konulduysa demir ilacı verilmektedir. 2 ay sonra çocuk normal hayatına geri döner. Demir tedavisi kansızlıkta uygulanan tedavidir. Bebeklerde demir ilacı şurup ya da damla olarak verilmektedir. Çocuklar düzgün beslenmiyorsa kansızlık görünme olasılığı fazladır. Yeterli ve dengeli beslenmek kansızlığı ortadan kaldıracaktır. İştahsız, soluk, huzursuz, büyüme geriliği, davranış bozukluğu, kabızlık, kalbin hızlı atması gibi sebepler kansızlığın işareti olabilmektedir. Kansızlık neden kaynaklanıyor ise tedavisi o konuda yapılmaktadır. İlk 6 ay sadece anne sütü almış bebeklerde kansızlık daha az görünmektedir. Kansızlık bebeklerde göz bozukluğuna da sebep olabilen bir durumdur.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
1