Çocuklarda Konuşma Gecikmesinin Nedenleri

Çocuklar 1 yaş ve 18 ay ‘ a kadar olan dönemde ilk kelimelerini söylemeye başlarlar. Bu zaman diliminde ortalama 10 ila 50 kelime kadar konuşmaları ve bu konuşmaları karşısındakinin anlayacağı şekilde yapması normal olarak belirlenen bir durumdur.

Çocuklarda Konuşma Gecikmesinin Nedenleri

1.5 yaşından sonra ise konuşma süreci ciddi şekilde artar ve cümle kurma durumu gittikçe hızlanır. Kurulan cümleler herkes tarafından anlaşılmaya başlanır ve durum normal bir çocuk için geçerlidir.

Belirtilen durumlara uymayan çocuklar da konuşma gecikmesi olma olasılığı yüksektir. Konuşma gecikmesinin zeka geriliği , ilgisizlik , dil gelişimi sorunu , işitme sorunu gibi sorunlar sebebiyle gerçekleşebilir fakat her geç konuşan çocuk içinde zeka geriliği tanısı konması mutlaka doktor kontrolü gerektiren bir durumdur. Aile tarafında çocukla iletişim kurulmaması veya çocuğa ilgisiz davranılması çocuğun konuşma gecikmesine neden olabilecek durumlardandır. Merkezi sinir sisteminin diğer çocuklara göre daha az gelişmesi nedeniyle dil gelişimi gecikmesi yaşanabilirken , işitme sorunu yaşayan çocukta anlayamadığı bir şeye yeterli şekilde cevap veremeyeceğinden konuşma gecikmesi yaşanabilmektedir. Doğum sırasında yaşanabilecek olan fiziksel sorunlar da bir etken olarak gözükürken , otizm hastalığı olan çocuklarda kendini ifade etme sorununu fazlasıyla yaşarlar.

Yaşanabilecek bu durumlarla ilgili mutlaka uzman kontrolünden geçilmeli ve gerekli tedavi için bilgi alınmalıdır. Sadece fiziksel olarak tedavi yöntemlerinin olmadığı bu durum için psikolojik desteğe de hem aileler hem de çocuk ihtiyaç duyabilir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0