Çocuklarda Otizm Belirtileri

Genellikle 3 yaşından önce ortaya çıkan Otizm , çocuğun karşısındaki ile iletişimini engelleyen bir durumdur.

Doğum sırasında ya da hamilelik döneminde de ortaya çıkan bu durum kalıtsal bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Tam olarak nedeni bilinmese de otizmin oluşma nedenleri uzmanlar tarafından aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

1- Genetik yapı

2- Doğum sırasında annenin yaşadığı çevresel ve ruhsal sorunlar

3- Down sendromu gibi birkaç sağlık sorununun bebekte gözükmesi

Çocuklarda Otizm Belirtilerinin başında karşısındaki ile iletişim kuramama durumu gelmektedir. Yaşıtlarına göre konuştuğu kelime sayısında eksikliği olan çocuklar aynı zaman da göz teması kurmaktan da çekinirler ya da uzun süreli tepkisiz göz teması kurarak tedirgin bir durumda olurlar. Sabit bir ses tonu ile konuşmaktadırlar. Seslerinde bir yükselme ya da alçalma yoktur.  2 yaşından büyük çocuklar tek bir kelime bile söyleyemiyor ve iletişim eksikliği yaşıyor ise mutlaka doktor kontrolünden geçmelidir.Çocuklara söylenenler çocuklar tarafından duyulduğu halde oralı olmuyorsa, istediği bir şeyi parmağı ile göstermeyi başaramıyorsa ve oyunları ile oynama konusunda sorun yaşıyorsa çocuğun otizmli olma olasılığı son derece yüksektir.

Çevresinde, aile bireylerinde, televizyonda ya da herhangi bir yerde duyduğu sözleri hiç anlamsız ve alakası olmayan bir yerde telafuz ediyorsa, kendisinin ürettiği ve daha önce başka bir yerde duymadığınız bir kelimeyi sürekli tekrarlıyorsa çocuğunuzun otizmli olma olasılığı yüzünden bir uzman ile iletişime geçilmelidir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0