Çocuklarda Oyuncak Kullanımı Nasıl Olmalı

Bebekler dünyaya geldiklerinde ilk oyuncakları, kendi bedenleri oluyor. Çocuklar öncelikle kendi elleriyle, kollarıyla, bacaklarıyla oynuyor.

Çocuklarda Oyuncak Kullanımı Nasıl Olmalı

Daha sonra farkındalığın artmasıyla birlikte, hayatlarına oyuncaklar da girmeye başlıyor. Oyuncaklar, bebeklerin tüm gelişim alanları için, çok önemli ve çok değerli olmaya başlıyor.

Özellikle 9-12 ay civarında emeklemeyle birlikte, çocukların bir yerlere ulaşma becerileri de artıyor. Daha sonra yürümeye başlayıp çekmeceleri ve dolapları açabiliyorlar. Evde bakılan bir çocuksa, oyuncaktan daha çok tencere, tava, kepçe, leğen gibi ev eşyalarına ilgileri oluyor. Çünkü anneler, çocuklara bakarken bir yandan da ev işleri yapıyor. Dolayısıyla çocuklar oyuncaklara değil, o eşyalara daha çok ilgi duymaya başlıyor. Genellikle anne ve babalar da bu durumdan şikayet ediyor. Aslında bu durumun kesinlikle engellememesi gerekiyor.

Çocukların etrafında çok fazla oyuncak olması ise önerilen bir durum değildir. Çünkü,  çocuklar hiçbir oyuncakla tam anlamıyla oynamıyor. Biraz onunla, biraz da ötekiyle oynuyor. Çocuklar, oyuncakların içerisinde gezinip duruyor. Bu yüzden oyuncak toplama ve başladığı işi bitirme davranışı da gelişmiyor.

Etrafta, bütün oyuncakların dağınık şekilde olması da önerilmemektedir. Oyuncakları kutulayıp belli aralıklarla kaldırmak ve çıkarmak çok daha iyi oluyor. Çocukların oyuncaklarını biraz özlemesi gerekiyor. Etrafta sürekli duran oyuncaklar, çocuk için bir zaman sonra değersizleşiyor. Ancak bir kısmını kaldırıp birkaç gün sonra çıkardığınızda, sanki yeniymiş gibi çocuklar, o oyuncaklarını özlüyor ve onlarla daha fazla oynamaya başlıyor.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0