Çoğul Gebelikler ve Nedenleri

Çoğul gebelik denildiğinde akla ilk ikiz gebelik gelmektedir. Rahim içerisinde birden fazla yumurta hücresinin döllenmesiyle oluşan, ayrı embriyolar olarak gelişimine devam eden gebeliklerdir.

Çoğul Gebelikler ve Nedenleri

Gebelik iki yumurtadan oluşursa çift yumurta ikizi, tek yumurtadan oluşur ise tek yumurta ikizi denilir. Çift yumurta ikizleri ile tek yumurta ikizleri arasında görülen bazı farklılıklar vardır. Çift yumurta ikizleri aynı gene sahip değilken, tek yumurta ikizlerinin genetik yapıları aynıdır. Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri ve görünüşleri farklı olabilmektedir. Tek yumurta ikizlerinin ise cinsiyetleri aynı olmaktadır. Çift yumurta ikizlerinin iki plasentası varken, tek yumurta ikizlerinin üçte birinde iki plasenta görülür.

Çoğul gebelik; yumurtlama tedavisi için ilaç kullananlarda, tüp bebek yöntemi ile birden fazla embriyonun rahme aktarılması ile, aile anemnezinde ikiz gebelik öyküsü olanlarda, 35 yaş üzeri olan kadınlarda görülmektedir. İkiz gebelik 7. Haftada ultrason ile tespit edilir.

İkiz gebeliklerde, tekil gebeliklere oranla bulantı ve kusma, kilo alımı ve mesane üzerindeki hissedilen baskı, idrar sıklığında artış daha fazladır.

Çoğul gebeliklerde kalıtımın önemli olduğu kadar annenin özgeçmişi de önem taşır. Uzun boylu, kilolu ve 4.doğumundan sonra gebe kalan kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Çoğul gebeliklerin istenmeyen durumlarının içerisindeki en önemli olanı erken doğumdur. Genel anlamda çoğul gebeliklerin yarısından fazlasının doğumu erkendir. Çoğul gebelerde kansızlık, gebelik tansiyonu, gebelik diyabeti vb. hastalıkların görülme oranı tekil gebelere göre fazladır. Bebekler iki, rahim tek olduğu için bebekler arasında beslenme sorunu, kordon dolanması ve yapışık ikiziklik gibi durumların görülmesi söz konusudur.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0