Couvade Sendromu Nedir

Eşi hamile olan baba adaylarında belirli zaman aralıklarında hamilelik belirtileri gösterir. Baba adaylarında görülen hamilelik belirtilerine couvade sendromu denir. Ayrıca bu sendroma sempatik hamilelik ismi de verilir.

Couvade Sendromu Nedir

COuvade Sendromunun Sebepleri Nelerdir?

Baba adaylarında hamilelik belirtilerinin görünmesi ile oluşan couvade sendromu hakkında yapılan bir araştırmaya göre bu sendroma neden olan etkenin psikolojik olarak görüldüğü ortaya çıktı. Bu psikolojik sebebin asıl nedeni ise baba adaylarının eşlerini anlamak amacıyla empati ve stres nedeni ile ortaya çıkmıştır. Ayrıca aileye katılacak olan bebeğin getireceği maddi ve manevi ihtiyaçların ve neler ile karşılaşacağının verdiği kaygı ve stres en büyük etkendir. Bunların yanı sıra baba adayları eşlerini kıskanması da bu semptomun ortaya çıkmasında önemli bir etken.

Empati ve stres nedeniyle ortaya çıkan yoğun duygu nedeniyle erkeklerde hormon değişikliği ortaya çıkar ve hamilelik belirtileri gösterir. Bu nedenle sempatik hamilelik halk arasında yoğun olarak kullanılmaktadır.

Couvade Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Baba adaylarında görülen couvade sendromu belirtileri;

l Şiddetli karın ağrısı

l Baş dönmesi

l Bulantı ve kusma

l İştahsızlık, yemek görünce mide bulantısı

l Şiddetli sırt ağrısı

l Aşerme

l Karın bölgesinde şişlik

l Anormal derecede seyreden kilo artışı

l Uykuda sorun yaşama

Baba adaylarında görülen sempatik hamilelik dönemi, eşlerinin hamile olduğunu öğrendiği ilk andan doğum anına kadar devam etmektedir. Ayrıca hamilelik dönemlerinde anne adayının yaşadığı duygu yoğunluğu ve değişkenliği baba adaylarında da görülmektedir. Baba adaylarında görülen yoğun duygu değişikliği, agresif hareket ve aşırı kıskançlığa sebep olabilmektedir. Couvade sendromu, ilk kez baba olacaklarda daha ağır bir şekilde devam etmektedir.

Couvade Sendromundan Kurtulmak Mümkün Mü?

l Baba adayları, eşlerini dışardan gözlemlediği için, stresi kaygı, endişe ve kıskançlık sebebi ile bu duygulardan kurtulmak için çaba göstermelidir. Bu durumdan kurtulmanın en önemli yolu ise bebek hazırlıklarını anne ve babanın birlikte hareket ederek sorunu aşmaları gerekir.

l Baba adaylarının kurslara ya da yeni bebekler için yazılmış kitapları okuyarak kendilerini geliştirebilir, stres ve kaygılarını büyük ölçüde bu yöntemler say esinde ortadan kaldırabilir.

l Birlikte hareket eden anne ve baba adayları, sorunları aşamadıklarını hissederlerse, psikolojik tedavi almaları gerekmektedir. Bunun nedeni ise bazı baba adaylarının sempatik hamilelik dönemlerini şiddetli geçiriyor olmalarından kaynaklanır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
1