Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır

Korunma yöntemlerinden en çok bilinen olarak aklımıza gelebilecek olan Doğum Kontrol haplarının nasıl kullanılması gerektiğini bu yazımızda anlatacağız.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır

Hamile kalmak istemeyen kadınların kullandığı doğum kontrol hapları mutlaka ilişkiye girilmeden önce alınmalıdır. Aktif bir cinsel hayatı olan kadının bu hapları kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması ve onun yönlendirmesi ile kullanması gerekmektedir. Regl olan kadın haparı ilk 5 günden sonra kullanmaya başlamalı ve 21 gün boyunca kullanılmalıdır. 21 gün sonunda ise haplara 7 gün ara verilmeli ve aradan sonra tekrardan 21 günlük kutuya başlanılmalıdır. 28 günlük ilaçlarında bulunduğu haplar ise aradaki 7 günlük arayı ortadan kaldırarak herhangi bir karışıklık olmamasını sağlayacaktır.

Doğum kontrol hapının istenmeyen bir gebeliği önlemesi haricinde başka faydaları da vardır. Adet döneminde sivilcelenmeyi ve kıllanmayı azaltır. Kist oluşmasını , bazı tümörlerin meydana gelmesini ve kolon kanserinin azalmasına neden olur. Kadınların düzenli adet görmesini sağlayan bu hap aynı zaman da adet öncesi gerginliğinden azalmasına yardımcıdır. Düzenli olarak kullanılan doğum kontrol haplarının adet kanamalarını azalttığı aynı zaman da dayanılmaz sancılarında azalmasına yol açtığı tespit edilmiştir.

Her kimyasal hapın olduğu gibi Doğum kontrol haplarının da yan etkileri vardır. Vajina da kuruluk , ani kanamalar , göğüslerde hassasiyet ve aynı zaman da ağrı gibi durumlarında ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Son olarak kullanılan bu haplar isteksizlikte meydana getirmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
8
dislike
0
love
3
funny
1
angry
0
sad
0
wow
5