Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Hamilelik döneminin sonlarına doğru gelindiğinde artık her duruma hazırlıklı olmak gerekmektedir. Bebeğin ne zaman geleceği belli olmayacağı için hastane çantasının erkenden hazırlanması önerilmektedir.

Çünkü, erken doğum her gebelikte yaşanabilecek bir durumdur. Erken doğum ya da normal zamanlı doğumlarda Doğum Başlangıcı olduğu anlaşılan bazı belirtiler görünmektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Normalde daha az idrara çıkma

Hamileliğin en erken belirtilerinden bir tanesi sık idrara çıkmaktır. Bu durum gebeliğin en sonuna kadar devam etmektedir. Bebeğin başı doğum kanalına girdiğinde rahim idrar torbasına baskı yapacağından bu durumda daha çok artmaktadır. Fakat doğum yaklaştığı zaman rahim aşağı doğru iner ve baskı azalır. Bu durumda idrara çıkma durumu da azalacaktır.

  • Doğum sancıları

Kasıklarda ve karın bölgesindeki ağrılar doğum sancıları olabilmektedir. Fakat gebeliğin son dönemlerinde yalancı doğum olarak bilinen sancılar da görünebilmektedir. Bu durumu ayırt etmenin en önemli noktası, sancıların düzenli bir şekilde olup olmamasıdır. Doğum sancıları düzenli bir şekilde aynı dakikalarda gelmektedir.

  • Rahim ağzının genişlemesi

Rahim ağzının 10 cm olması doğum başlaması anlamına gelmektedir. Bu ancak doktor muayenesinde görünebilmektedir.

  • Suyun gelmesi

Halk arasında da en belirgin doğum belirtisi bu durum olmaktadır. Su geldikten 24 saat içerisinde bebeğin gelmesi beklenmektedir.

  • Kanlı akıntı gelmesi

Pembe renginde ve sümüksü bir akıntı doğum habercisidir. Halk arasında bu akıntıya nişan adı verilmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0