Ebeveynleriyle Aynı Yatakta Uyuyan Çocuklar

Film ya da dizilerde bile gördüğümüz çocuğun anne ve babasıyla birlikte uyumak istemesi şaşırdığımız bir konu değildir. Çocuklar güvenli bölge olarak gördükleri anne ve babalarının yanında uyumaktan büyük keyif almaktadırlar.

Ebeveynleriyle Aynı Yatakta Uyuyan Çocuklar

Bu durumun sürekli tekrarlanması başka problemlerin olduğu anlamına gelmektedir. Bu sorundan kaynaklı ebeveynlerde mahremiyetleri kaybederek rahatsız olabilmektedirler.

Dünyanın birçok noktasında ebeveynler ile uyuma standart bir durum olarak benimsenmiştir. Ebeveynler ile aynı yatakta uyuyan çocuklar da bazı fiziksel ve psikolojik etkiler görülmüştür. Hem ebeveynler hem de çocuk için aynı yatakta yatmanın uyku kalitesinde düşüklüğe sebep vermektedir. Uyku sürekli bölündüğünde gündüz vakitlerinde uyku uyuma dönemleri de artmaktadır.

Çocuklar tek başına uyuduklarında daha iyi kazanımlar elde edebilirler:

  • Uykuda dalmada daha az zorluk yaşanması

  • Kesintisiz ve verimli uyku

  • İleride doğabilecek uyku problemlerinin önüne geçme

  • Çocuğun kendi alanında güven hissinin gelişmesi

  • Ebeveynlere bağımlılığın oluşmaması

Küçük çocukların erken yaşlarda sağlıklı uyku alışkanlıkları oluşturması gerekmektedir. Sağlıklı uyku alışkanlıkları her yaştan insan için fiziksel ve zihinsel rahatlamayı sağlamaktadır.

Çocuğunuz uzun süredir sizin birlikte uyuyorsa eski alışkanlıklara dönmek için bazı yöntemler deneyebilirsiniz:

Yavaş Yavaş İlerleyin: Çocuğunuzu kendi odasında ve yatağında uyumaya alıştırmak için kademeli bir şekilde beraber uyumayı azaltın. İlk etapta uyuması için kendi yatağına yatırıp, yanınızda uyumasına izin verebilir sonra kendi yatağınıza geçebilirsiniz.

Vazgeçmeyin: Çocuğun kendi yatağına alışması hemen gerçekleşmeyecektir. Verdiğiniz ilk tavizde tekrar başa dönmek zorunda kalınacaktır.

Tutarlı Olunmalı: Eğer çocuğa uyuyana kadar yanında kalacağını söylediyseniz tam olarak uyumadan yanından ayrılmamanız gerekmektedir.

Ödül Sistemi Kurmak: Tüm çözümleri denedikten sonra uyku düzeni hala aynı şekilde devam ediyorsa ödül sistemini kullanmanız faydalı olacaktır. Çocuğunuzun odasına geçmesi için isteklerinden birini karşılamanız kendi yatağında uyuması için güzel bir teşvik olacaktır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0