Erkek ve Kız Bebeklerde Boy Kilo Oranı

Kas yapıları nedeniyle kız bebekler her daim erkek bebeklerden daha kısa ve daha zayıf olmaktadırlar.

Bebeğin ilk doğduğu günden itibaren kilo ve boy oranına dikkat edilmeli ve olası bir aksi durumda mutlaka doktorunuza bilgi verilmelidir.

 Bebeklerin ilk aylarında doğdukları kilolardan daha düşük kilolara düşebilir, kilo kaybetleri mümkün olabilir. Bu durumda anneler telaş etmemeli ve bir süre bebeği gözlemledikten sonra durumu doktorları ile paylaşım tavsiyeler almaları gerekmektedir. Bebeklerin ilk 6 ayda emdikleri anne sütü onların boy ve kilo oranlarını ciddi şekilde değiştirecektir.

 Erkek bebek ilk ayında ortalama en düşük 3 kg en yüksek 5.5 kg olmalıdır. Altında veya üstünde olması durumunda durum doktor ile görüşülmeli ve eğer zayıf ise ek mamalar ile takviye edilmeli, eğer 5.5 kg üzeri ise doktor kontrolünde bir yemek düzeni oluşturulmalıdır. Kız bebek ilk ayında ortalama en düşük en yüksek 5.4 kg olmalıdır. Aynı şekilde farklılık olması durumunda doktor ile görüşülmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Erkek bebekler doğduklarında en kısa 51 cm en uzun 60 cm olarak , kız çocukları ise en kısa 50 cm en uzun 59 cm olarak ölçülmüştür. Boy oranları genler ile alakalı olduğundan bebeklerin kısa veya uzun olması yüzünden doktor tavsiyesi almanın pekte bir faydası olmayacaktır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
3
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
1