Gebelik Sekeri Nedir

Gebelik Sekeri Nedir

Hamileliğin başlangıcından doğumun gerçekleşmesine kadar görülebilen yani geçici bir diyabet şekli olan halk dilinde Gebelik Şekeri adı verilen bu hastalığı genellikle hamilelerin %5’inde görülmektedir.

 

Gebelik şekeri genellikle 35 yaş üzerindeki hamile kadınlar da , ilk doğumlarında 4 kg üzerinde doğum yapmışların 2’nci gebeliklerinde, belirli bir kilo üzerinden kadınlar da ve geçmişte ailesinde diyabet hastalığı görülmüş kadınlarda çıkma olasılığı daha yüksektir.Bu faktörlerin olması kesin olarak diyabet hastalığı yaşanacağının işareti olmasa da bu faktörlerden en az birine sahip bir gebede, gebelik şekerine yakalanmayabilir. Bu sebeple bir belirtinin olması yada olmaması beklenmeksizin gebeliğin 24 ila 28 ‘inci hafta aralığında gebenin doktoru tarafından kan şekeri testi yapılmalıdır. Başlı başına bir belirtisi olmadığı için yapılacak testlerde ortaya çıkabilen bu hastalığın sadece ilerleyen seviyelerde olması durumunda bazı belirtileri ortaya çıkabilir

 

Sık sık idrara çıkma

Sürekli Susuzluk hissetme

Aşırı derece de yorgunluk

Ağız Kuruluğu

 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlarda 24-28’inci haftalar beklenmeden doktorunuza danışıp gerekli testler yapılmalı ve Gebelik Şekeri durumana karşı önlem alınmalıdır. Gebelik Şekeri olan gebelerin en çok dikkat etmesi gereken nokta düzenli beslenme olacaktır. Sıvı kaybını dengelemeli , düzenli beslenmeli ve hafif egzersizler yapılmalıdır. Kan şekeri günde en az 4 ya da 5 kez kontrol edilmeli ve doktorun belirlediği düzeyde olduğu tespit edilmelidir.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ