Gebelikte Adet Kanaması

Gebeliğin en başında embriyo henüz anne rahmine yerleşirken bazı durumlarda doku harabiyetine yol açabilmektedir. Bu durumda vajinal kanama meydana gelmektedir.

Çoğu kadın bu durumu Adet Kanaması sanmakta ve dolayısıyla hamile olmaktan şüphelenmemektedir. Oysa bu durum yerleşme kanaması yani implantasyon kanamasıdır. Halk arasında bu duruma üstüne görme ismi verilmektedir. Çoğu gebelikte yerleşme kanaması görünmektedir. Fakat, yerleşme kanamaları lekelenme şeklindedir, uzun sürmez. Dolayısıyla ped kullanmaya gerek kalmaz. Hamile olunduğundan emin olduğu halde, uzun süreli kanama yaşayanların mutlaka doktora başvurması gerekmektedir.

Gebelik sırasında kanama olmasının bazı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler hamileliğin dönemine göre farklılık göstermektedir.

  • Kanama ilk 3 ayda meydana geldiyse;

İlk 3 ayda meydana gelen kanamaların düşük tehlikesi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle doktora başvurmak çok önemlidir. Ayrıca ilk dönemlerdeki kanamalar dış gebeliğe ya da rahim ile ilgili enfeksiyon, molar gebelik, polip gibi bazı durumlara işaret ediyor olabilir. Bu nedenle kanama olduğunda doktora gitmek gerekmektedir.

  • Kanama son zamanlarda meydana geldiyse;

Hamileliğin son dönemlerinde meydana gelen kanamalar erken doğum işareti olabilmektedir. Bu nedenle bu durumda da doktora başvurmak gerekmektedir.

Görüldüğü üzere hamilelik dönemindeki kanamalar doktor kontrolüne gitmeyi gerekmektedir. Fakat nadiren de olsa bazı kadınlar hamilelik dönemlerinde yumurtlayabilir ve dolayısıyla normal reg dönemini yaşayabilir. Bu durum az rastlanan bir durum olsa da örnekleri görünmektedir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
1