Gebelikte Bakımlı Ciltler

Gebelikte Bakımlı Ciltler

Gebelikte oluşan cilt değişimlerinin nedeni artan hormonlardır. Bazı gebelerin bu dönemde cilt kuruluğu, kaşıntı, çatlaklar gibi sorunlarla karşılaşabileceği gibi bazı gebelerde cilt sorunu yaşanmamaktadır. Yapılması gereken en önemli adımlar; bol su tüketmek, güneşin zararlı etkilerinden uzak durmak, güneş kremi ve nemlendirici kullanmaktır. Hamilelik süreci boyunca yaşanabilecek olan değişimleri cilt sağlığı bozulmadan korumak mümkündür.

  Görülen bazı değişiklikleri sıralayacak olursak;

  1. SİVİLCELER: Gebeliğin 8. Haftasından sonra değişime uğrayan hormonlar sivilcelerin oluşumuna ve artmasına zemin hazırlamaktadır. Cilt bol su ile yıkanmalı, temiz ve kuru tutulmalıdır.  Doktor önerisi olmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalı, sivilceler sıkılmamalıdır.
  2. LINEA NİGRA: Göbek çizgisi anlamına gelen lınea nigra anatomik yapısının beyaz çizgi olmasına rağmen gebelikte koyulaşır. Oluşan siyah çizgi gebelikten sonra kaybolur.
  3. TIRNAKLARDA DEĞİŞİKLİKLER: Tırnaklar hormonların sebep olduğu incelme ve yumuşama sonucu güçsüz ve kırılır yapıdadır. El ve tırnak bakımının yapılması, nemlendirici kullanılması oluşan değişikliklere yardımcı olabilir.
  4. MELASMA, KLOAZMA (GEBELİK MASKESİ): Genel anlamda  burun,yanaklar,alın,çene  gibi yüzde oluşan kahverengi lekelere verilen addır. Yüzü bir maske gibi çevrelemesi nedeniyle ‘gebelik maskesi’ de denilmektedir. Güneşin yüzdeki bu lekeleri arttırması söz konusudur. Yüksek faktörlü güneş kremlerinin sürülerek güneşe çıkılması, şapka takılması önerilmektedir. Lekelerin cildin derinine işlemiş hali durumunda Cildiye Uzmanına muayene olmakta fayda vardır.
  5. VARİSLER: Rahmin büyümesine bağlı olarak bacaklardaki artan baskı ve damarlarını genişletir. Bacaklarda ağrı artışına sebep olur. İstirahat ve bacakların yükseltilmesi bu durumu hafifletici etkiye neden olur.
  6. ÖRÜMCEK TARZINDA DAMARLANMALAR: Genellikle yüzde, boyunda, kollarda nadiren de karında oluştuğu görülür. Adından da anlaşılacağı gibi damarların görünümü örümcek ayakları gibidir.  Kılcal damarlarda meydana gelir. Gebelikten sonra kaybolur, herhangi bir şikâyet oluşturmadıkça tedavi gereksizdir.
  7. ÇATLAKLAR: Karında, kalçada, göğüslerde ve uyluk bölgesinde bebeğin büyümesiyle cildin gerilmesine bağlı olarak meydana gelen değişikliklerdir. Çatlaklara eşlik eden kaşıntının cilt kremleriyle azaldığı gözlense de geçmez. Gebelik süreci boyunca çatlaklar kırmızı renkte olup, doğumdan sonra gümüş renge dönüşür ve kalıcıdırlar. Kullanılan ‘çatlak kremleri’ bazı gebelerde etki gösterebildiği gibi, bazı gebelerde çatlak oluşumu devam edebilmektedir. Günlük alınan sıvı miktarına dikkat edilmesi cildin korunmasına ve çatlak oluşumuna karşı dayanıklı olmasına sebep olur.
  8. CİLTTE KOYULAŞMA: Koyulaşma genellikle meme uçlarında görülmektedir. Buna ek olarak göbek etrafında da belirgin olabilir. Östrojen seviyesine bağlı olarak ciltte koyulaşmalar görülür.

        9. SAÇ DÖKÜLMESİ: Doğum sonu dönemde görülür. Hormon seviyelerinin artmasına bağlı olarak oluşur. 3-6 ay sonra geçen, tedavi gerektirmeyen bir durumdur.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ