Gebelikte Duygusal Değişiklikler

Hamilelik boyunca etraf tarafından ilk görülen fiziksel değişiklikler olsa da asıl değişim duygusal olarak yaşanmaktadır. Hamilelik boyunca sadece fiziksel sağlığa değil, duygusal ve zihinsel sağlığa da önem verilmelidir.

Gebelikte Duygusal Değişiklikler

Hamilelik esnasında gelişen hormonlar kadının ruh hali ve duygularında güçlü dalgalanmalar yaratabilmektedir. Kadın çocuk sahibi olacağı için heö çok mutlu ve heyecanlı, hem de sabırsızlık ve korku gibi hisleri aynı anda yaşayabilmektedir.

Ayrıca bu dönemde daha önce yaşanmış ama bastırılmış duygular, güvensizlikler, gerçekçi olmayan beklentiler de oluşabilmektedir. Hamilelikte yükselen östrojen ve progesteron hormonları bazı kadınlarda daha fazla duyarlılık ve sinirlilik hali yaratabilmektedir.

Kadınların bebek doğmadan önce ve sonra yaşayabilecekleri ortak duygular şöyledir:

  • Ruh Hali: Duyguların hızlı ve keskin bir şekilde değişmesinin sebebi çok fazla hormon üretmekten kaynaklıdır.

  • Kaygı: Hamilelik döneminde en çok hissedilen hislerden birisidir. Yaşanan belirsizlik kadınlar üzerinde çok büyük bir baskı yapar ve bu da kaygı yaratmaktadır. Biyolojik olarak beyindeki anksiyete ve korku miktarlarının hamilelik sırasında arttığını açıklanmıştır. Bu hissi yaşamanın sebebi kadının doğumdan sonra bebeğini güvende tutmasını, bakımını yapmasını ve korunmasını sağlayacak olmaktır.

  • Unutkanlık: Bir kadının anahtarlarını bulamamasına veya cep telefonunun kaybolmasına neden olabilecek zihinsel bulanıklık ve kısmı süreli hafıza kaybı "hamilelik beyni" veya "bebek beyni" olarak tanımlanmaktadır.

  • Ağlama: Hamilelik döneminde kadınlar kendilerini birden olmayacak bir şeye ağlarken bulabilmektedirler. Özellikle anneliğin erken aşamalarında daha kolay ve sık ağlayabilmektedirler.

  • Görünüm Sorunları: Genelde 3. Aydan sonra fiziksel görünümde değişiklikler başlamaktadır. Bu da kadının alışık olmadığı bir görünüme girmesini sağlar. Bazı anne adayları bu görünümde hoşlanmadıklarında genel görünümleri ile alakalı sıkıntı yaşayarak duygusal olarak etkilenebilmektedirler.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0