Gebelikte Epilepsi

Epilepsi (Sara), beynin herhangi bir bölgesindeki hücrelerin anormal elektriksel aktivite oluşturması sonucu ortaya çıkan, nöbetlerin eşlik ettiği nörolojik bir hastalıktır.

Gebelikte Epilepsi

Söz konusu epilepsi hastalığının gebelerde görülme oranı 1000 doğumda 3 ila 5 arasındadır. Riskli bir gebelik süreci içerisinde olan epilepsili anne adaylarının ve bebeklerin %90’ının sorunsuz bir şekilde doğum yaptığı görülmektedir.

Hormonların etkisinin daha fazla görüldüğü gebelik döneminde epilepsi nöbetleri de değişiklik göstermektedir. Kimi gebelerde değişiklik olmazken, kimi gebelerin nöbet sıklığında artış olabilmektedir. Bu nedenle gebe kalan epilepsi hastalarının tedavilerine normal hayatlarındaki gibi devam etmeleri, nörolog ve kadın doğum uzmanlarının birlikte karar verip uygulattığı tedaviyi sürdürmeleri gerekmektedir. Gebelik öğrenildikten sonra kullanılan ilaçların doktor bilgisi olmadan kesilmesi büyük risk oluşturmaktadır. Çünkü gebelik sürecinde geçirilen nöbetlerin hem anne hem de bebek üzerinde ölüm riskine bile neden olabilen ciddi boyutları vardır.

Epilepsisi olan gebelerin uyku düzenine, tedaviye uymalarına ve stres hallerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Hormonal olaylarında etkisiyle gebenin fizyolojik değişiklikleri epilepsi nöbetleri üzerinde etkilidir. Epilepsili gebelerin doğumundaki istenmeyen etkiler az da olsa artmaktadır. Epileptik gebeler bu dönemde dikkatli bir şekilde izlenmelidir. Düşük dozlu antiepileptik ilaçlarla birlikte folik asit kullanılmalıdır. Nörolog ve Kadın Doğum Uzmanının çizdiği yolda istikrarlı yürümek epilepsi hastalarının gebelik, doğum ve doğum sonrasındaki sürecin daha verimli geçirilmesine neden olur.

Epilepsili hastalar, normal vajinal doğum yapabilmektedir. Antiepileptiğine düzenli olarak devam eden gebe normal doğumu sorunsuz atlatabilmektedir. Fakat hafta da bir ya da birkaç jeneralize tonik-klonik nöbet veya her gün düzenli olarak nöbet atakları gözlenen bir gebe söz konusuysa doğum sezeryan ile gerçekleştirilmektedir.

En önemli kural; epilepsinin gebelik üzerindeki etkilerinin aileye ve gebe adayına anlatılarak, bilgi sahibi olmasının sağlanmasıdır.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0