Gebelikte Hemoroid

Birçok anne adayı gebelik sürecinde bağırsak problemleri ile uğraşmaktadır. Makat etrafındaki toplardamarların gevşeyip aşağı doğru sarkmasına Basur adı verilmektedir.

Hamilelik süresince bebek rahime baskı uygulamaktadır. Bebek büyüdükçe bu baskı artmaktadır. Bu durum kalın bağırsak duvarlarındaki toplardamarların şişmesine sebep olmaktadır. Toplardamarlarda varis meydana gelmektedir. Bunun sonucunda da hemoroit yanı halk arasında bilinen adı ile basur meydana gelmektedir. Hamilelikte basurun oluşmasının en büyük sebebi, kabızlık olmasıdır. Çünkü hamilelikte yaşanan en sık problemlerden bir tanesi de kabızlıktır. Kabız olmak ve tuvalette zorlanma basur sorununa sebep olmaktadır.

Hamilelikte basur ile uğraşmamak için öncelikle kabızlığa engel olmak gerekmektedir. Bunun en güzel yolu bol bol su içmektir. Ayrıca lifli gıdalar ve probiyotikler de Sağlık açısından oldukça önemlidir. Kabızlığa neden olan muz, fasulye, armut, elma gibi besinler tüketilebilir. Ayrıca kayısı ve incir kurusunu suya atarak bekletip daha sonra içmekte kabızlığa çok iyi gelmektedir. Tuvalette çok fazla ıkınmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Bunun dışında makat çevresinin güzel temizlenmesi önemlidir. Her tuvalet sonrasında makat çevresinin düzgün bir şekilde yıkanması gerekmektedir. Hamilelikte kegel egzersizleri yapmak da basur sorununa iyi gelmektedir. Aynı zamanda kegel egzersizleri doğum sırasında doğru nefes almak için de çok önemlidir. Bu sayede hem basur önlenirken hem de normal doğum yapacak anne adayları için normal doğuma hazırlık yapılmış olunur.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0