Gebelikte Kaşıntı

Hamilelikte sık görünen semptomlardan bir tanesi de kaşıntıdır. Neredeyse her hamile gebelik döneminde Kaşıntı yaşadığını ifade eder.

Gebelik süresinde kanda nasıl bazı hormonlar yükseliyor ise, kimyasallar da yükselmektedir. Bu yükselen kimyasallar da kaşıntıya sebep olmaktadır. Hafif kaşıntılar endişelenecek bir durumu ifade etmemektedir. Fakat kaşıntı çok ciddi boyutlara ulaşırsa karaciğer rahatsızlığı habercisi olabileceğinden doktora gitmek gerekmektedir.

Gebelikte şiddetli kaşıntıya inrtaheptik kolestazı adı verilmektedir. Bu rahatsızlık hamilelikte gelişen bir karaciğer hastalığı olmaktadır. Normal şartlarda safra asitleri gıdaları sindirmemizi sağlayarak karaciğerden bağırsağa inmesini sağlarken, bu hastalık olduğu zaman safra asitleri akmaz ve birikir. Genel olarak tedavi edilemeyen bu hastalık, bebek doğduktan sonra kendiliğinden geçmektedir. Kaşıntıya sebep olabilecek diğer rahatsızlık ise prudigo olmaktadır. Bu hastalıkta ciltte küçük kızarıklıklar da meydana gelmektedir. Belli bir noktada meydana gelmez. Herhangi bir yerde kendiniz gösterebilir. Bebek için risk oluşturmayan bu durum doğum ile birlikte geçmektedir.

Hamilelikte şiddetli kaşıntılarının sebepleri ciltte meydana gelen Enfeksiyon türleri olabilmektedir. Bu nedenle meydana gelen kaşıntılara soğuk kompres yapılabilir. 5 – 10 dakika boyunca soğuk kompres yapmak yeterlidir. Buzdolabında bekletilen bir krem özellikle duştan sonra vücuda sürülebilir. Aloe veranın kaşıntı giderici özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle direk aloe vera yaprağı bulunabiliyorsa o yapraşın jelinin vücuda sürülmesi de kaşıntıya çok iyi gelen etkenlerden bir tanesidir.

TEPKİNİZİ GÖSTERİN!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0